Święto Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
2022-05-11

Tradycyjnie maj jest miesiącem, w którym społeczność Politechniki Krakowskiej obchodzi swoje święto. Tegoroczne uroczystości były okazją do przekazania odznaczeń państwowych zasłużonym pracownikom Uczelni. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył je wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- 77-letnia tradycja Politechniki Krakowskiej, umocniona wartościami reprezentowanymi przez patrona, jest ważną i wyróżniającą się częścią historii środowiska akademickiego w Krakowie. Dynamiczny rozwój techniki i nauki sprawia, że Uczelnia staje przed coraz nowszymi wyzwaniami. Na uznanie zasługuje fakt, że doświadczenie spotyka się tu i współpracuje z innowacyjnością – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym Politechniki Krakowskiej „Działownia” szerokie grono pracowników Politechniki Krakowskiej odebrało odznaczenia państwowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Krzyż Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę: dwadzieścia Złotych, sześć Srebrnych i dwanaście Brązowych. Wręczone zostały także wyróżnienia resortowe i uczelniane oraz nominacje profesorskie.

- Blisko 14 tys. studentów i niemal 2 tys. pracowników Politechniki, zaangażowanych w niezliczoną ilość projektów i badań naukowych – to niezwykle silny kapitał naukowy, który pomnażany rokrocznie przekłada się na to, że Uczelnia zajmuje wysoką pozycję wśród szkół wyższych w Polsce i na świecie. Renoma Politechniki sprawia, że jej absolwenci cieszą się prestiżem u pracodawców. Dzisiejsze odznaczenia państwowe są potwierdzeniem zasług kadry, która swą pracą dydaktyczną przyczynia się do tych osiągnięć – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Okolicznościowy wykład pt. „Inżynieria, nauka, ludzie” wygłosił dr hab. inż. Stanisław Młynarski, profesor Politechniki Krakowskiej, członek Rady Uczelni.

Wyjątkowym punktem dzisiejszego święta było przekazanie dyplomów laureatom ogólnopolskiego konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz”. Dziesięcioro uczniów i studentów wyłonionych w ramach I etapu konkursu zmierzyło się w finale. Łącznie w dwudziestu rundach padło 200 pytań, które pozwoliły wyłonić najlepszego z nich – ucznia VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. Drugie miejsce zajął student Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a trzecie uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach.Źródło: http://kosciuszko.pk.edu.pl/; www. pk.edu.pl


20220511 PK odznaczenia 20220511 PK odznaczenia 20220511 PK odznaczenia 20220511 PK odznaczenia 20220511 PK odznaczenia 20220511 PK odznaczenia 20220511 PK odznaczenia 20220511 PK odznaczenia 20220511 PK odznaczenia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj