Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla mjra Bartosza Kubala
2022-05-12

Pełnienie wyróżniającej się służby wojskowej to praca dla Polski i całego społeczeństwa. U uznaniu zasług na tym polu Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości został uhonorowany major Bartosz Kubal. Odznaczenie przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W wydarzeniu uczestniczyła również zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Cecylia Radoń.

– Panie Majorze, dziękuję za Pana zaangażowanie w tak wielu obszarach: wspieranie szpitali, IPN, służb, kombatantów; za popularyzowanie idei Wojsk Obrony Terytorialnej; za szereg przedsięwzięć, których wspólnym mianownikiem jest umacnianie tożsamości historycznej 11 MBOT. Katalog Pana działań składa się na piękny przykład służby naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Serdecznie gratuluję przyznania w pełni zasłużonego Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Mjr Bartosz Kubal został odznaczony na wniosek wojewody małopolskiego Łukasza Kmita z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie.

Od sformowania 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Krakowie ściśle współpracował z Muzeum AK w Krakowie i Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie. Współtworzył przewodnik historyczno-krajoznawczy pt. „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce”. Z powodzeniem koordynował wsparcie szpitali cywilnych przez Wojsko Polskie podczas pandemii COVID-19 oraz szczepienia kombatantów, weteranów i seniorów przeciwko koronawirusowi. Był zaangażowany w sprowadzenie z Litwy szczątków żołnierza AK kpt. Wojciecha Stypuły ps. Bartek i współorganizował wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie uroczystości pogrzebowe z udziałem najwyższych dostojników państwowych i kościelnych. Koordynował m.in. opracowanie odznaki pamiątkowej 11 MBOT i sztandaru oraz – we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie – budowę popiersia gen. bryg. Leopolda Okulickiego na terenie jednostki wojskowej w Rząsce.

Źródło informacji biograficznych: IPN

20220512 Odznaczenie Major 20220512 Odznaczenie Major 20220512 Odznaczenie Major 20220512 Odznaczenie Major 20220512 Odznaczenie Major 20220512 Odznaczenie Major 20220512 Odznaczenie Major
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj