Sytuacja epidemiczna jest dobra, ale musimy uważać. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków
2022-05-16

Aktualna sytuacja epidemiczna, środki wypłacane samorządom w ramach pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy oraz proces wydawania paszportów – to tematy poruszone w programie Radia Kraków „Poranna rozmowa”, którego gościem był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Od dziś przestał obowiązywać stan epidemii, który został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Jeśli procent pozytywnych wyników podczas testowania wynosi poniżej 5%, to według ekspertyz WHO można uznać, że sytuacja jest dobra.

– W Małopolsce były takie dni, kiedy było 3,5%, a więc można uznać, że sytuacja jest naprawdę doskonała. Oczywiście musimy uważać. To nie jest tak, że epidemia zniknęła, musimy zachowywać się odpowiedzialnie. Cieszę się, że wielu mieszkańców wsiadając do zatłoczonych autobusów czy pociągów, ma na sobie maseczki. Pamiętajmy też o maseczce, wchodząc do szpitali, bo ta epidemia, patrząc na cały świat, wiele nas wszystkich kosztowała – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda wspomniał też o stałym wsparciu finansowym, które otrzymują małopolskie szpitale.

– W tamtym tygodniu miałem przyjemność spotkania się z dyrekcją szpitali w Gorlicach, w Olkuszu. Tam kolejne środki finansowe popłynęły. Łącznie do małopolskich szpitali trafi ponad 52 mln złotych i są to wszystkie szpitale, które uczestniczyły w procesie uruchamiania łóżek dla pacjentów z COVID-19. Dozbrajamy system, nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co będzie na jesieni, ale jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby dodatkowy sprzęt ratujący życie został zakupiony i trafił do małopolskich szpitali. Przy tej okazji dziękuję wszystkim, którzy w tym trudnym czasie w szpitalach, w pogotowiach ratunkowych w Małopolsce pracowali nad tym, abyśmy my mogli bezpiecznie przejść ten niewątpliwie trudny okres – dodał wojewoda Łukasz Kmita.


Poruszony został także temat wypłaty przez samorządy świadczeń uchodźcom oraz obywatelom polskim, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy.

– Chcę powiedzieć, że Małopolska jest wzorem. Do tej pory wypłaciliśmy już 190 mln zł wsparcia, z czego do gmin na pomoc uchodźcom rekordową kwotę 53 mln zł. Na zakwaterowanie systemowe została przelana na konta samorządów największa kwota – 95 mln zł. Oczywiście tych wypłat środków jest dużo więcej. Mówię tutaj nie tylko o formie 40 zł dla obywatela polskiego, który przyjmuje uchodźców, ale przecież jest także „300+”, czyli świadczenie „startowe” dla obywateli Ukrainy. Wiele jest też pytań, uwag, wątpliwości ze strony mieszkańców, ale chcę wyraźnie podkreślić
- nie ma uprzywilejowania dla obywateli Ukrainy w żadnym zakresie – mówił wojewoda.

Wojewoda dodał też, że spora liczba obywateli Ukrainy wyjeżdża z Małopolski i wraca do tych regionów, które nie są bezpośrednio objęte działaniami wojennymi.

– Może też o tym świadczyć liczba nadawanych numerów PESEL. Ta liczba nie zwiększa się, jest na poziomie ok. 110 tys. Każdego dnia zaledwie kilkaset nowych numerów jest nadawanych i to też nie jest wina samorządów, bo one działają sprawnie, ale tego, że największa fala obywateli Ukrainy przelała się przez nasz region – dodał wojewoda.


Na koniec rozmowy wojewoda mówił o paszportach.

– Tylko w tym roku 108 400 wniosków zostało złożonych i podobna liczba paszportów została wydana. Doszliśmy do takiego poziomu, że w 2020 roku łączna liczba wniosków paszportowych, które były wydane w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, to 75 000, a w tym roku mamy ich już ponad 108 000. Niewątpliwie wprowadzamy też nowe rozwiązania w urzędzie. Będzie możliwość rejestrowania się do punktów paszportowych, bo w Małopolsce takich punktów we współpracy z samorządami mamy aż 11 [plus Kraków]. Nie trzeba jechać z Tarnowa, Nowego Sącza czy Olkusza do Krakowa, żeby złożyć wniosek o paszport, urząd jest blisko obywatela – powiedział Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/wojewoda-sytuacja-epidemiczna-jest-dobra-ale-musimy-uwazac

Radio Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj