Rozbudowa drogi krajowej nr 94 w Modlnicy staje się faktem
2022-05-18

Droga z Olkusza do Krakowa będzie nawet o kwadrans krótsza! Wszystko to za sprawą zmodernizowanego odcinka drogi krajowej 94 pomiędzy Giebułtowem, Modlnicą i Krakowem. Dzięki realizacji tej inwestycji podróżujący tą trasą będą mogli szybciej dostać się do stolicy Małopolski.

- Rozbudowa drogi krajowej nr 94 w miejscowości Modlnica w gminie Wielka Wieś to jedna z tych inwestycji, na którą Mieszkańcy czekali od wielu lat. Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2020 odcinek pomiędzy Modlnicą i Szycami przejeżdża 28 675 pojazdów na dobę. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że od dziś kierowcy mogą korzystać z dwóch jezdni dwupasmowych oraz rond turbinowych powstałych w miejscu sygnalizacji świetlnej. Inwestycja na tym odcinku pozwoli na zwiększenie przepustowości, bezpieczeństwa, komfortu, a także skróci czas jazdy nawet o 15 minut dla osób codziennie dojeżdżających do Krakowa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Zielone światło” dla tej inwestycji zapaliło się 22 września 2020 r., kiedy to Wojewoda Małopolski wydał decyzję zezwalającą na jej realizację (tzw. „zrid”) i nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu inwestor mógł od razu przystępować do prac.

Od dziś do dyspozycji kierowców będą dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Prowadzone będą jeszcze roboty polegające na umacnianiu skarp i poprawianiu rowów. Do czasu ukończenia tych prac obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h. Mogą też wystąpić chwilowe zajęcia pasów ruchu.

Zamiast skrzyżowań DK94 z ulicami Jurajską, Lipową i Wierzbową powstały ronda dwupasowe turbinowe. Wybudowano dwa skrzyżowania z ulicami św. Wojciecha, Ulubioną oraz Polną, które umożliwiają skręt w prawo z drogi krajowej. Powstały trzy zjazdy z DK94 na drogi gminne wraz z przebudową odcinków tych dróg, przejście dla małych zwierząt, zatoki autobusowe z pasami oddzielającymi od jezdni oraz chodniki.

Powstały też drogi techniczne do obsługi zbiorników retencyjnego i odparowującego. Wybudowane i przebudowane zostały kanalizacje deszczowa i sanitarna oraz sieci wodociągowa, telekomunikacyjna i energetyczna.

Więcej o inwestycji: https://www.gov.pl/web/gddkia-krakow/dwie-jezdnie-po-dwa-pasy-ruchu-na-odcinku-dk94-przez-modlnice

Kraków-Olkusz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj