100 lat gmachu Muzeum Tatrzańskiego
2022-07-30

Sto lat temu w Zakopanem otwarto pierwszą murowaną siedzibę Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego. Budynek powstał dzięki staraniom wielu osób zasłużonych dla nauki i kultury polskiej. Od tamtej pory jest on symbolem życia naukowego, kulturalnego i intelektualnego całego regionu. Z okazji 100-lecia gmachu muzeum w jubileuszowych uroczystościach wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Obchody rozpoczęły się od otwarcia wystawy czasowej „Malarstwo na szkle/Czysta forma”. Następnie na scenie przed budynkiem Muzeum Tatrzańskiego na Krupówkach odbyła się uroczysta gala. Wydarzenie dopełnił koncert plenerowy Orkiestry Kameralnej Filharmonii Krakowskiej pt. „W stulecie gmachu. Szymanowski, Kilar, Górecki – inspirowały ich Tatry”. Wydarzeniem towarzyszącym jubileuszu są trwające aż 3 dni Musealia – święto Muzeum Tatrzańskiego.
 
Wicewojewoda Ryszard Pagacz wręczył również przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W uznaniu dla wybitnych osiągnięć w działalności na rzecz kultury polskiej i ochrony dziedzictwa narodowego, Złoty Medal otrzymała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, a Brązowy Medal jej zastępca Katarzyna Para.
 
– Podhale to nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale także jedyny i niepowtarzalny góralski folklor. Aby poczuć klimat tego miejsca i móc w pełni doświadczać tej kultury warto odwiedzić Muzeum Tatrzańskie, które już od 133 lat prezentuje swoje bogate kolekcje zbiorów. Gratulując wszystkim, którzy nieustannie dążą do rozwijania muzeum życzę kolejnych sukcesów – mówił I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

20220730_muzeum tatrzańskie 20220730_muzeum tatrzańskie 20220730_muzeum tatrzańskie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj