Wojewoda małopolski Łukasz Kmita: 1 sierpnia warto zatrzymać się nie tylko nad historią, ale także nad teraźniejszością
2022-07-31

- Warto zatrzymać się nie tylko nad historią, ale także nad teraźniejszością. (…) To święto, ten element okazania pamięci wszystkim Bohaterom Powstania Warszawskiego, zbiega się z przedziwnym czasem, czasem, gdy widzimy, że nasi przyjaciele w Ukrainie walczą o swoją suwerenność, o swoją niepodległość. Z czasem, kiedy także Polska okazuje niesamowitą solidarność – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w programie „Bliżej polityki” na antenie TVP3 Kraków.

Wojewoda Łukasz Kmita przypomniał o obchodzonej 1 sierpnia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zachęcał zarówno mieszkańców Małopolski, jak i przebywających w stolicy naszego województwa do licznego włączenia się w rocznicowe obchody. Szczegółowy program uroczystości dostępny jest na naszej stronie internetowej: https://muw.pl/.

Wspominając dzisiejszą rocznicę, wojewoda nawiązał do ogromnej solidarności, jaką Polacy okazują narodowi ukraińskiemu. Jak wspomniał Łukasz Kmita, ogromne środki finansowe przekazane zostały zarówno przez osoby prywatne, jak i z funduszy rządowych.

- Tylko poprzez Urząd Wojewódzki udało się przekazać do samorządów ponad 400 mln zł na to, aby zapłacić wszelkiego rodzaju rachunki, pokryć koszty pobytu obywateli Ukrainy. (…) Ci, którzy zdecydowali się przyjąć naszych przyjaciół z Ukrainy do hoteli, hosteli, do swoich domów – także otrzymali środki – tłumaczył wojewoda.

Rozmawiano także o specjalnym pociągu, który przywiózł rannych żołnierzy z Ukrainy, oraz wzroście zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, który jest obserwowany w ostatnim czasie.

- Przyjęliśmy w Małopolsce takie założenie, że pomagamy naszym przyjaciołom, bo to jest polska racja stanu, abyśmy podali rękę w sposób szczególny poprzez rehabilitację i leczenie. Do Małopolski przyjechał specjalny pociąg, który przywiózł takie osoby, które zostały już wstępnie zaopatrzone na terenie Ukrainy, ale ich stan zdrowia jest na tyle poważny, że ich leczenie nie było możliwe tam, w przeciążonych szpitalach na Ukrainie. Podchodzimy do tego bardzo ostrożnie, delikatnie, odpowiedzialnie. Piętnaście osób, które trafiły do Małopolski zostało rozlokowanych po różnych szpitalach. Przygotowaliśmy się do tego transportu przez kilka dni, przede wszystkim analizując, żeby nie okazało się, że jeśli przyjmiemy obywateli Ukrainy, to obywatele polscy, którzy czekają w kolejce, będą mieli przedłużone zabiegi. Tak nie będzie – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Wśród pozostałych tematów znalazł się ten dotyczący inwestycji infrastrukturalnych w Małopolsce, a wśród nich budowa obwodnicy Zabierzowa.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/


2022_08_01_10_11_20_Bliżej_polityki2022_08_01_10_10_49_Bliżej_polityki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj