Punkt pomocy dla uchodźców w Bonarce z wysoką frekwencją
2022-08-04

W lipcu 2022 r. Centrum Handlowe Bonarka, we współpracy z Fundacją Ignatianum i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, uruchomiło punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Przez pierwszy miesiąc z oferty programowej z punktu skorzystało ponad 200 osób.

– Mijają kolejne miesiące agresji rosyjskiej na Ukrainę. W początkowym okresie – w ramach wsparcia uchodźców – najważniejsze było zaspokojenie ich podstawowych potrzeb, w tym zapewnienie im zakwaterowania. Część z nich już stanęła na własnych nogach. Dlatego szczególnie istotne jest teraz wsparcie w zakresie adaptacji w naszym kraju. W te działania mocno i z sukcesem wpisuje się projekt Polski 4UA Centrum Edukacji i Integracji, działający w krakowskiej Bonarce. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w uruchomienie i prowadzenie tego punktu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Pomysł otwarcia punktu pomocy dla uchodźców z Ukrainy okazał się bardzo potrzebną inicjatywą, z której codziennie korzysta wiele osób. Liczyliśmy na to, że dobra lokalizacja Bonarki pomoże w dotarciu do szerokiego grona potrzebujących. Jak pokazuje skala zainteresowania zajęciami prowadzonymi przez Fundację Ignatianum, takie miejsce w Krakowie było bardzo potrzebne. Dziękuję też Wojewodzie Małopolskiemu Łukaszowi Kmicie, że pomógł nam znaleźć partnera i przyłączył się do współfinansowania centrum pomocy - mówi Katarzyna Kasprzak, Marketing Manager CH Bonarka.

Główne działania centrum koncentrują się na bezpłatnej nauce języka polskiego osób dorosłych, pomocy w sprawach bieżących uchodźców oraz na wsparciu psychologicznym. Największym zainteresowaniem cieszą się stacjonarne lekcje języka polskiego, z których do tej pory skorzystało 168 osób. Blisko 40 uczestników skorzystało z zajęć integracyjnych migrants integration meetings. 

Powodzeniem cieszą się również spotkania i konwersatoria speaking club, stacjonarnie i indywidualnie. Odbyły się też pierwsze spotkania zawodowe, z których przez miesiąc skorzystało 31 osób. Intencją spotkań jest zaplanowanie na nowo swojej przyszłości zawodowej w Polsce. W pierwszych czterech tygodniach działania punktu Polski4UA, odbywały się również konsultacje i indywidualne spotkania z psychologiem, który pomaga uchodźcom odnaleźć się w tej trudnej sytuacji życiowej. Z tej opcji skorzystało 15 migrantów.

– Cieszę się, że prowadzone przez nas kursy języka polskiego mają takie powodzenie. Znajomość języka pomoże uchodźcom z Ukrainy w znalezieniu pracy, lepszej adaptacji społecznej, a także w rozpoczęciu samodzielnego życia w Krakowie i w Małopolsce. W punkcie powstałym z inicjatywy Centrum Handlowego Bonarka, migranci mogą również otrzymać bezpłatne wsparcie zawodowe i psychologiczne - podkreśla Tomasz Konturek, prezes Zarządu Fundacji Ignatianum.

Centrum Edukacji i Integracji zainicjowane zostało przez Centrum Handlowe Bonarka, które współfinansuje również jego działanie. Przygotowany projekt obejmuje m.in. wsparcie prac wolontaryjnych oraz organizację i prowadzenie nauki podstaw języka polskiego, czym zajmuje się Fundacja Ignatianum. Środki na bieżącą działalność zapewnił Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, który od rozpoczęcia agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przekazał z budżetu państwa oraz Funduszu Pomocy ponad 420 mln zł na działania wspierające uchodźców wojennych w Małopolsce. Punkt działa pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-18. Zlokalizowany jest na poziomie 0.

Baner_Bonarka_Polski4UA20220708_Bonarka_Polski4UA
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj