„Franciszek Łukaszczyk – syn podhalańskiej ziemi, ojciec polskiej onkologii”
2022-08-08

W roku 2022 gmina Poronin w sposób szczególny zwraca uwagę na postać wybitnego polskiego lekarza, naukowca i patrioty Franciszka Łukaszczyka. O tym, jak duży wpływ miał on na rozwój polskiej medycyny, z jakiej rodziny się wywodził i jak ukształtowało go rodzime Podhale, rozmawiano dzisiaj podczas konferencji popularnonaukowej w Murzasichlu.

W konferencji „Franciszek Łukaszczyk – syn podhalańskiej ziemi, ojciec polskiej onkologii” uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, który odczytał list od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

- Nie sposób przecenić zasług Franciszka Łukaszczyka i jego wkładu w rozwój krajowej medycyny. W historii tej dziedziny nauk zapisał się on bowiem jako wybitny badacz, stypendysta ważniejszych ośrodków akademickich w Europie, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie, a przede wszystkim – twórca polskiej szkoły onkologicznej i pionier rodzimej radioterapii. Ale biografia tej znakomitej osobistości obfituje także w inne, niezwykle ważne wątki. Dla wszystkich reprezentantów nauki, szczególnie zaś adeptów sztuki lekarskiej, profesor Łukaszczyk pozostaje wzorem pracowitości, wytrwałości oraz patriotyzmu. Nie dziwi więc, że jego postawa, jak również osiągnięcia, zostały dwukrotnie uhonorowane Złotym Krzyżem Zasługi czy Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (…) Głęboko wierzę w to, że dzisiejsze wydarzenie jest najlepszą z form uczczenia 125. rocznicy urodzin pochodzącego z Podhala badacza, ale i doskonałym sposobem popularyzacji dokonań Franciszka Łukaszczyka – napisał minister Przemysław Czarnek.

Po konferencji na cmentarzu parafialnym w Poroninie złożone zostały kwiaty na grobach prof. Franciszka Łukaszczyka i jego synów.

W roku poświęconym pamięci ojca polskiej onkologii gmina zaplanowała szereg wydarzeń. Wśród nich jest chociażby festiwal naukowy, który będzie trwał przez cały październik w szkołach na terenie gminy. Planowana jest także wystawa plenerowa.

1 czerwca natomiast ogłoszony został konkurs na wykonanie pomnika prof. Łukaszczyka. Zgodnie z decyzją Rady Gminy ma on stanąć przy głównej drodze, na skwerze koło kościoła w Poroninie.


Foto: Urząd Gminy Poronin 

20220808_murzasichle2 20220808_murzasichle2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj