Wojewoda Łukasz Kmita w „Tematach dnia”: Najważniejsze jest chronienie zdrowia i życia!
2022-09-21

- Najważniejsze jest chronienie zdrowia i życia. (…) Już wczoraj wydałem polecenie zabezpieczenia tego leja i specjalną geowłókniną ten lej został zabezpieczony. Teraz specjalni eksperci, także profesorowie z uniwersytetów, z Akademii Górniczo-Hutniczej i z Politechniki, mają ocenić dalsze działania związane z przywróceniem tego miejsca do stanu, który by nie zagrażał bezpieczeństwu – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w popołudniowych Tematach dnia.

Na antenie TVP3 Kraków rozmawiano przede wszystkim o sytuacji związanej z zapadliskiem, jakie powstało w Trzebini, na terenie tamtejszego cmentarza parafialnego na osiedlu Gaj.

Jak mówił wojewoda, w najbliższy poniedziałek, o godz. 16.00, w kinie Sokół w Trzebini, odbędzie się spotkanie, podczas którego eksperci ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu pokażą obszar zagrożony. Wydarzenie przygotował burmistrz Trzebini. Będzie ono okazją dla mieszkańców do poznania skali oraz zasięgu problemu, a także uzyskania fachowych informacji.

Drugim ważnym poruszanym tematem była kwestia dotycząca udostepnienia przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju lokali mieszkalnych na jednym z krakowskich osiedli uchodźcom z Ukrainy. Wraz z końcem września upływa termin umowy użyczenia.

- Ponieważ dysponujemy dużą bazą, zaproponowaliśmy, aby goście z Ukrainy wybrali sobie miejsce, gdzie chcą się przenieść. Głównie poza Kraków, ale także PFR we współpracy z Polskim Holdingiem Hotelowym zaproponował inne miasta w taki sposób, aby zabezpieczyć „wikt i opierunek”. (…) Już zorganizowaliśmy pomoc psychologiczną. (…) Ponadto ustaliliśmy z PFR, że do każdego trafi list, w którym dokładnie będzie opisane, jakie były warunki przyjęcia. Każdy otrzyma także ofertę wyboru miejsca, gdzie może trafić, aby był zaopiekowany przez państwo polskie. Nie wyobrażam sobie, że te wielkie serca Polaków zostaną przez naszych przyjaciół odrzucone. W Polsce obowiązuje pewien porządek prawny i ktoś, kto podpisał, że będzie sześć miesięcy, musi tego porządku przestrzegać. Prawo obowiązuje zarówno Polaków, jak i naszych przyjaciół z Ukrainy – tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita.

Rozmawiano również o tzw. „dodatkach węglowych”. Jak podkreślił wojewoda, środki zostały sprawnie przekazane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie na konta jednostek samorządu terytorialnego.

- Tak właśnie postrzegam funkcjonowanie administracji państwowej: jeśli jest sytuacja ekstraordynaryjna – zostajemy w pracy. Pracujemy dłużej, bo my służymy społeczeństwu. (…) Przelewy zostały zrealizowane do 181 gmin poza Krakowem, bo oczywiście w Krakowie dodatki nie są wypłacane, bo w Krakowie nie ma palenisk – podsumował wojewoda.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia


2022_09_22_11_36_25_Tematy_dnia2022_09_22_11_34_41_Tematy_dnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj