Dopinamy system zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy. Prace na zbiornikach Malinówka 1, Malinówka 2 i Serafa 2 zostały zakończone
2023-09-15

Wody Polskie w Krakowie zakończyły prace na zbiornikach Malinówka 1, Malinówka 2 i Serafa 2. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa powodziowego w dolinie rzeki Serafy. Koszt budowy tych trzech zbiorników to prawie 30 mln zł.

O bezpieczeństwie przeciwpowodziowym Krakowa mówili dziś na briefingu prasowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Paweł Rusiecki.

Proces zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie Serafy jest złożony. Podeszliśmy do tego tematu kompleksowo. W dwóch ubiegłych latach wydałem cztery decyzje dotyczące pozwolenia na realizację inwestycji w tym obszarze. Dotyczyły one budowy zbiorników retencyjnych na rzece Serafa i potoku Malinówka. W ten sposób – z uwzględnieniem zbiornika retencyjnego „Bieżanów” – powstanie kaskada pięciu zbiorników przeciwpowodziowych: dwóch na rzece Serafie i trzech na potoku Malinówka. Mają one ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i Wieliczki – przypomina wojewoda Łukasz Kmita.

Dopinamy system zabezpieczenia przeciwpowodziowego w dolinie rzeki Serafy w Krakowie. Suche zbiorniki przeciwpowodziowe, które w ostatnich latach powstały w rejonie Bieżanowa zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom tej części Krakowa, która do tej pory bywała zalewana po intensywnych opadach — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zastępca prezesa PGW Wody Polskie ds. zarządzania środowiskiem wodnym Paweł Rusiecki zaznaczył, iż to już kolejne wykonane z powodzeniem zadanie. To cieszy tym bardziej, że inwestycja ta to jeden z najważniejszych elementów ochrony przeciwpowodziowej Krakowa, który z pewnością da wymierne efekty mieszkańcom Bieżanowa.

Wody Polskie RZGW w Krakowie zrealizowały projekt „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w dolinie rzeki Serafy”. Inwestycja obejmowała m.in. budowę trzech suchych zbiorników przeciwpowodziowych Malinówka 1 i Malinówka 2 oraz Serafa 2.  Ich realizacja pozwoli zmniejszyć zagrożenie powodziowe na rzece Serafie poniżej Wieliczki, a w szczególności ochroni osiedle Stary Bieżanów. To właśnie w tym rejonie, ze względu na wypłycenie koryta rzeki oraz gęstą zabudowę, bardzo często dochodzi do podtopień i lokalnego zalewania terenu.

W ramach prac wykonano urządzenia przelewowo upustowe, zapory boczne, zaporę czołową zbiornika oraz czaszę zbiornika.

Aktualna pojemność trzech zbiorników i zbiornika Bieżanów wynosi 336 tys. m3.

O prawidłowym funkcjonowaniu zbiorników mieliśmy już okazję się przekonać w nocy z 17 na 18 maja 2023 r., podczas której w wyniku intensywnych opadów deszczu wody wystąpiły z koryta, ale nie spowodowały piętrzenia na Zbiornikach Malinówka 1 oraz Serafa 2, a jedynie wypełniły kanały dolotowe. Przepływające ilości wody mieściły się w przekrojach upustów dennych urządzeń przelewowo upustowych. Na Zbiorniku Malinówka 2 nastąpiło piętrzenie i część wód opadowych zostało zatrzymanych na kilka godzin w czaszy zbiornika.

Naszą wspólną troską było to, aby mieszkańcy południowego Krakowa i Wieliczki mogli spać spokojnie. Współpraca wielu podmiotów odpowiedzialnych za zabezpieczenie przeciwpowodziowe naszego województwa daje kolejny efekt. To odpowiedź na realne potrzeby wynikające z coraz częściej pojawiających się intensywnych opadów deszczu – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Inwestycje realizowane są w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”, przy udziale międzynarodowych instytucji finansowych - Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa.


20230915_Wody Polskie4120230915_Wody Polskie5020230915_Wody Polskie4620230915_Wody Polskie4320230915_Wody Polskie4220230915_Wody Polskie4920230915_Wody Polskie5220230915_Wody Polskie4020230915_Wody Polskie44
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj