Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo w Małopolsce. 968 tys. zł rządowego wsparcia z rezerwy Premiera na nowe ambulanse dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
2023-09-16

Łącznie niemal 1,6 mln km pokonały w ubiegłym roku ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Wśród nich były te systemowe – 6 typu „S” i 32 typu „P” – ale także 9 rezerwowych, które są konieczne do zapewnienia gotowości wszystkich ZRM. Stan techniczny ambulansów nie może budzić wątpliwości. Dlatego powinny być one systematycznie wymieniane.


Rządowe wsparcie na zakup nowych karetek

Do KPR już niedługo trafią dwa nowe ambulanse z podstawowym wyposażeniem i defibrylatorami. Samorząd województwa małopolskiego otrzymał na ten cel środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa w wysokości 968 tys. zł. Dofinansowanie stanowi 80% kosztu całkowitego.

Pozwoli to na wzrost efektywności systemu opieki zdrowotnej, bo sprawny transport pacjentów ma w tym przypadku niemałe znaczenie. Wysłużone ambulanse, który dotychczas stanowiły bazę systemową, zostaną przekazane do rezerwy. Ich miejsce zajmą całkiem nowe pojazdy.

Przed nową siedzibą Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Wieliczce odbył się dziś briefing prasowy, podczas którego wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z poseł Urszulą Rusecką przekazali na ręce dyrektor KPR dr n. med. Małgorzaty Popławskiej czek potwierdzający przyznane rządowe środki. Obecny był także zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego Roman Wcisło.

– Dziś bardzo dobry dzień dla bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wielickiego i nie tylko, bo Krakowskie Pogotowie Ratunkowe obsługuje cały region krakowski. Bardzo dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, bo to z jego rezerwy do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego trafi niespełna milion złotych na dwie karetki. Znajdujemy się przed nowo wybudowaną siedzibą KPR, która niedawna została oddana do użytku, więc tym bardziej nowe karetki przydadzą się w bazie. Bo bezpieczeństwo turystów oraz mieszkańców Wieliczki, powiatu wielickiego i całej Małopolski jest najważniejsze – mówi poseł Urszula Rusecka.

– W pracy zespołów ratownictwa medycznego liczy się każda sekunda. Tak, jak profesjonalni są ich członkowie, tak skuteczny musi być sprzęt, z którego korzystają. Aby zapewnić jak najlepsze narzędzia pracy tym, którzy codziennie podejmują nierówną walkę z czasem, zwróciłem się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu przyznał Samorządowi Województwa Małopolskiego dofinansowanie na zakup ambulansów. Jeszcze w tym roku do KPR trafią dwa nowe pojazdy z podstawowym wyposażeniem i defibrylatorami – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Cieszę się, że nowe karetki pomogą chronić zdrowie i życie mieszkańców. Zdrowie Małopolan jest dla nas wartością najwyższą. Sprzęt jest ważny, ale ważniejszy jest człowiek. Nowe karetki to także dobra informacja dla ratowników – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

– Nie tak dawno otrzymaliśmy dotację na dwie karetki ze sprzętem w zamian za te, które przekazaliśmy na Ukrainę. Dziś otrzymujemy środki na kolejne dwie karetki. Końcówka roku pod względem liczby karetek dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego jest bardzo pozytywna, z czego się bardzo cieszymy. Karetka i znajdujący się w niej sprzęt to podstawowe narzędzie pracy wszystkich członków ratownictwa medycznego. Aby w profesjonalny sposób mogli wykonywać swoje obowiązki, muszą mieć sprawne ambulanse i nowoczesny sprzęt. Dzięki wsparciu i rządu, i samorządu staramy się, aby nasze karetki nie były starsze niż 5 lat. Końcówka tego roku pozwoli nam na wymianę pierwszych ambulansów z 2018 r. – mówi dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzata Popławska.


Nowe karetki


– Doposażanie Zespołów Ratownictwa Medycznego jest niezwykle ważne. Jak już niedawno informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafi do Małopolski, co pozwoli na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Kilka dni temu podpisałem pierwszą umowę o dofinansowanie środkami pochodzącymi z budżetu państwa zakupu ambulansu sanitarnego wraz z wyposażeniem dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Szpitalu w Oświęcimiu. Na mocy tej umowy udzieliłem powiatowi oświęcimskiemu dotacji celowej na 2023 rok w wysokości 600 tys. zł. Pozwoli to na zakup ambulansu typu „B” wraz z wyposażeniem dla Zespołów Ratownictwa Medycznego oświęcimskiego Szpitala, co przyczyni się do poprawy efektywności systemu opieki zdrowotnej poprzez sprawny transport pacjentów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz ambulansów wykorzystywanych do transportu sanitarnego/medycznego było realizowane także w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Środki na zakup ambulansów otrzymało 7 małopolskich podmiotów. Zawnioskowałem także o środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla powiatu nowotarskiego (w 2023 roku) oraz powiatu brzeskiego (w roku 2022) właśnie na zakup karetki dla systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – przypomina wojewoda Kmita.


System Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce


W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce. 21 z nich to zespoły specjalistyczne, a 115 to podstawowe. Są one rozlokowane w 96 miejscach stacjonowania.

W tym roku w Małopolsce na system Państwowego Ratownictwa Medycznego zabezpieczono niemal 300 mln zł.

W ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w Małopolsce pracuje 38 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Są one częścią 136 zespołów, które każdej doby dyżurują w Małopolsce.

Ambulanse KPR działają w Krakowie i jego okolicach oraz w powiecie olkuskim – w sumie w czterech powiatach. To 32 zespoły podstawowe oraz 6 specjalistycznych, rozlokowane w 23 miejscach stacjonowania.


Dodatkowe ZRM-y, czyli troska o bezpieczeństwo mieszkańców


Co istotne – wojewoda koordynuje, monitoruje i nadzoruje działanie ratownictwa medycznego. W ramach planowania i organizowania systemu PRM wojewoda wskazuje miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, opierając się na analizie czasów dojazdu i optymalnym wykorzystaniu możliwości systemu. M.in. w oparciu o te analizy udało się doprowadzić do uruchomienia ZRM-u w Bukownie. Niebawem uruchomiona zostanie także podstacja na terenie gminy Czernichów.

– Uzyskaliśmy już zgodę Pana Ministra Waldemara Kraski na uruchomienie od 1 października 2023 r. nowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, działającego 12 godzin na dobę, stacjonującego w miejscowości Nowa Wieś Szlachecka – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Nowa siedziba Zespołów Ratownictwa Medycznego w Wieliczce


W połowie lipca została otwarta nowa siedziba dla zespołów ratownictwa medycznego w Wieliczce.

– Każde działanie wspierające pracę ratowników medycznych jest bezcenne. Nowa siedziba dla zespołów ratownictwa medycznego w Wieliczce to lepsze warunki ich funkcjonowania i kolejna cegiełka w umacnianiu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Małopolsce – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Marzenia się spełniają, także moje marzenia! 17 lipca uroczyście otwarto nową siedzibę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego - miejsca stacjonowania Zespołów Ratownictwa Medycznego w Wieliczce. To bardzo oczekiwana inwestycja, która zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo naszych  mieszkańców – podkreśla posłanka Urszula Rusecka, która była inicjatorką zrealizowania tej inwestycji.

– Nowa lokalizacja jest doskonała, a budynek przestronny i dobrze przygotowany. To nowa jakość dla stacjonujących tu zespołów ratownictwa medycznego. Są to 2 ZRM całodobowe – jeden typ „S”, drugi „P” – dodaje wojewoda Kmita.

Nowa siedziba Zespołów Ratownictwa Medycznego w Wieliczce jest częścią dużego kompleksu, na którego obszarze swoje miejsce znajdą także komendy Straży Pożarnej, Policji i służb powiatowych.


Pierwszy ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego


8 września 2023 r. obchodziliśmy pierwszy ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego, ustanowiony przez Sejm RP wraz z ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.

– W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Dzień Ratownika Medycznego. Z tej okazji składam serdeczne życzenia wszystkim przedstawicielom tego zawodu. Dziękuję Państwu za codzienny wysiłek, który wkładają Państwo w ratowanie najcenniejszych wartości – życia i zdrowia Polaków, pracując na pierwszej linii niesienia pomocy. Składam wyrazy uznania za profesjonalizm, z którego słyną polscy ratownicy medyczni, oraz za zaangażowanie w upowszechnianiu wiedzy i umiejętności dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej – przekazała minister zdrowia Katarzyna Sójka.

– Dzięki zaangażowaniu ratowników medycznych Małopolanie czują się otoczeni troską i opieką. Serdecznie dziękuję za wytrwała pracę i wysiłek wkładany w ratowanie i ochronę zdrowia i życia drugiego człowieka – dodaje wojewoda Kmita.


Karetki_Wieliczka Karetki_Wieliczka Karetki_Wieliczka Karetki_Wieliczka Karetki_Wieliczka Karetki_Wieliczka Karetki_Wieliczka czek karetki Wieliczka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj