Koncertowo na budowie. Krakowskie Centrum Muzyki coraz bliżej
2023-09-19

Po raz pierwszy w Cichym Kąciku w Krakowie wysłuchać można było dzisiaj koncertu muzyki klasycznej. Zaprezentowały się dwie krakowskie orkiestry: Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. To właśnie tu powstanie miejsce szczególne dla wszystkich, których sercu bliska jest muzyka. Na terenie budowy Krakowskiego Centrum Muzyki podpisano i następnie wmurowano Akt Erekcyjny.

W wydarzeniu w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był także prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Nie zabrakło przedstawicieli świata kultury i sztuki.


Warto myśleć długofalowo

Specjalne słowo na tę okazję przekazał prezes Rady Ministrów. List odczytał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Inwestycja, pod którą wmurowywany jest dzisiaj Akt Erekcyjny, dowodzi, że zawsze warto myśleć długofalowo. Oto w Krakowie spełniają się bowiem marzenia kilku pokoleń melomanów i twórców muzyki, by miasto stało się ważnym punktem na muzycznej mapie świata. Pragnę podziękować wszystkim zaangażowanym w to niezwykłe przedsięwzięcie. Jestem zaszczycony, że może ono powstawać przy pomocy również środków rządowych. Wierzę, że Krakowskie Centrum Muzyki już za kilka lat szeroko otworzy przed nami bramę kultury wysokiej. Gwarantować to będzie wspaniały obiekt, który wraz ze znakomitymi wykonawcami, przyciągać będzie prawdziwych wielbicieli muzyki – przekazał premier Mateusz Morawiecki.


Siła rządowych programów

Inwestycje realizowane w Małopolsce mają różny wymiar, zakres i charakter. Łączy je wspólny mianownik: odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Zarówno mieszkańców dużych ośrodków miejskich – jak w przypadku Krakowa, jak i mniejszych miast i miasteczek. Co więcej, to właśnie środki pochodzące z programów rządowych są realnym ułatwieniem w realizowaniu ambitnych projektów. Często stanowią element decydujący o tym, czy i jak szybko dana inwestycja może zostać zrealizowana. Krakowskie Centrum Muzyki to zadanie z rekordowo wysokim wsparciem. W ramach Rządowego Fundusz Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych Kraków otrzymał na ten cel blisko 100 mln zł. To prawie 85% kosztów, jakie trzeba ponieść, by sfinansować budowę stanu surowego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Miasto Kraków oszacowało koszt budowy Centrum na ok. 116,5 mln zł. Wkład miasta wynosi blisko 17,5 mln zł.

W czerwcu tego roku Kraków otrzymał dodatkowo z rezerwy ogólnej budżetu państwa 10 mln zł na zakup wyposażenia na potrzeby orkiestr miejskich. Dzięki temu Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia wzbogaciły się o 25 sztuk wysokiej klasy specjalistycznych instrumentów. Planowane zakupy obejmowały także komplety sprzętu do nagrań i oświetlenia. Tak działa strategia rządu premiera Mateusza Morawieckiego: kompleksowo i sprawnie, z myślą o marzeniach i aspiracjach mieszkańców – uzupełnia wojewoda Łukasz Kmita.


Więcej na temat środków dla krakowskich orkiestr: https://muw.pl/


„Budowa budynku usługowego Krakowskie Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej w Krakowie” – to tylko jedno z zadań z rządowym wsparciem. Łącznie, w ramach tylko Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, Kraków otrzymał blisko 239 mln zł. Środki te stanowią wsparcie dla między innymi takich zadań jak: budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej, budowa kładki pieszo-rowerowej Kazimierz-Ludwinów czy modernizacja infrastruktury sportowej na terenie WLKS Krakus-Swoszowice – przypomina wojewoda Kmita.


Muzyczne centrum przy ul. Piastowskiej

Muzyczne serce stolicy Małopolski powstaje przy ul. Piastowskiej, tuż przy Błoniach. Na działce liczącej około 3 hektary wybudowana zostanie nowoczesna sala koncertowa. Na widowni miejsce znajdzie 1000 słuchaczy, a scena pomieści nawet 120 muzyków. Dodatkowo zaplanowano balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, aulę na 300 osób oraz wielofunkcyjne sale prób z funkcją studiów nagraniowych. Przewidziano także miejsce na garderoby, biura miejskich orkiestr i przestrzeń kreatywną, gdzie będzie mogła być realizowana edukacja muzyczna.

Na tyłach centrum powstanie ogólnodostępny, trzykondygnacyjny parking, który będzie służył zarówno odwiedzającym Krakowskie Centrum Muzyczne, jak i wszystkim przyjeżdżającym w okolice Cichego Kącika.

Działania budowlane przy ul. Piastowskiej rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. Całość ma być gotowa w 2025 r.


20230919_Centrum_Muzyki 20230919_Centrum_Muzyki 20230919_Centrum_Muzyki 20230919_Centrum_Muzyki 20230919_Centrum_Muzyki 20230919_Centrum_Muzyki 20230919_Centrum_Muzyki
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj