Czas na kolejne remonty. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg w powiecie olkuskim
2023-09-19

Małopolska zrealizuje ponad 160 inwestycji, które zostaną wsparte ponad 73 mln zł. To ostatnie wyniki naboru na dofinansowanie zadań dotyczących remontów dróg powiatowych i gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Był to nabór dodatkowy, przygotowany z myślą o małych remontach, szybkich pracach naprawczych i poprawie nawierzchni. Niejednokrotnie nie jest konieczna generalna modernizacja, a wystarczy tzw. remont nakładkowy, bez ingerencji w głębsze warstwy drogi. Ponad 3,7 mln zł z tej puli trafi do samorządów z mojej rodzinnej ziemi olkuskiej – wylicza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda Łukasz Kmita podpisał dziś w Starostwie Powiatowym w Olkuszu z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego z powiatu olkuskiego umowy potwierdzające dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W podpisaniu uczestniczył także sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł ziemi olkuskiej Jacek Osuch.

Ponad 3,7 mln zł dla samorządów z powiatu olkuskiego
– Podpisaliśmy dziś 4 umowy opiewające na niemal 3,2 mln zł z powiatem olkuskim oraz gminami: Bukowno, Trzyciąż i Olkusz. Na początku września zawarłem umowę z gminą Wolbrom, co razem daje ponad 3,7 mln zł dla ziemi olkuskiej. Dzięki tym przyznanym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg środkom wyremontowanych zostanie niemal 6 km dróg. Powiat otrzymał prawie 1,6 mln zł na wyremontowanie drogi powiatowej w Chechle. Do gminy Olkusz trafi dofinansowanie w wysokości niemal 1 mln zł na remont drogi gminnej w Olkuszu. Gmina Bukowno otrzymała ponad 212 tys. zł na remont ul. Mostowej wraz z mostem w Bukownie, zaś dzięki prawie 392 tys. zł gmina Trzyciąż wyremontuje drogę w Zadrożu. Ponad 540 tys. zł to dofinansowanie dla gminy Wolbrom na poprawę stanu nawierzchni w Wierzchowisku. Stawiamy na bezpieczeństwo i komfort podróżowania po Małopolsce, jak również na zrównoważony rozwój. Stąd tak duże środki rządowe na modernizację infrastruktury drogowej – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

- Łączna kwota, która z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - z komponentu "nakładkowego" - trafi do jednostek samorządu terytorialnego na Ziemi Olkuskiej, to niemal 4 mln zł. Rząd Premiera Mateusz Morawiecki nieustannie dba o poprawę komfortu i bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych. Cieszę się, że mogę przyczyniać się do tego, aby środki na ważne inwestycje drogowe trafiały do naszej Małej Ojczyzny –
mówi poseł Jacek Osuch.

Pełna lista zadań z powiatu olkuskiego, które otrzymały dofinansowanie z RFRD na remonty dróg, znajduje się tutaj:
http://www.malopolska.uw.gov.pl/Docs/RFRD Powiat olkuski.pdf

Wielki plac budowy
– Bilans RFRD w Małopolsce jest imponujący. Łącznie prawie 1,3 mld zł; ponad 1,2 tys. km odcinków dróg objętych pracami i 1173 zadania! Małopolska stała się wielkim placem budowy. A przypomnę, że do Małopolski w naborze na rok 2024 mogą trafić rekordowe środki: prawie 229 mln zł na nowe zadania i do tego prawie 72 mln zł na zadania wieloletnie! Konsekwentnie poprawiamy stan infrastruktury drogowej, bo to są konkrety, które służą wszystkim mieszkańcom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe środki dla samorządów
– To, co udało nam się w Polsce, to samorządy. Dlatego też z rządowych dotacji, a także programów środki płyną do wszystkich gmin, miast i mniejszych miejscowości. Dzięki nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 r. ogółem jednostki samorządu terytorialnego z powiatu olkuskiego otrzymają ponad 40 mln zł. Pod koniec ubiegłego tygodnia poznaliśmy wyniki szóstej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, skierowanej do samorządów, w których funkcjonowały PGR-y. Do Małopolski trafi prawie 209 mln zł na 87 inwestycji. Trzy z nich zostaną zrealizowane na ziemi olkuskiej. 5 mln zł otrzyma powiat olkuski na przebudowę/modernizację odcinków dróg powiatowych nr 1123K i 1153K na terenie gminy Wolbrom, 2 450 000 zł gmina Trzyciąż na przebudowę wraz z rozbudową sieci wodociągowej, a prawie 2 mln zł gmina Wolbrom modernizację drogi gminnej w miejscowości Kąpiele Wielkie – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


4D5A34224D5A30334D5A31324D5A30954D5A32184D5A3321AH0A40754D5A32874D5A32334D5A31544D5A32754D5A3184AH0A41694D5A3395Powiat OlkuskiGmina WolbromGmina BukownoGmina OlkuszGmina Trzyciąż
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj