Z myślą o najmłodszych. Maluch+ w gminie Babice
2023-09-19

Wspierać rodziców w pogodzeniu pracy z wychowaniem małego dziecka oraz zapewnić najmłodszym bezpieczną przystań – takie są główne założenia rządowego programu „Maluch+”. Teraz dzięki edycji na lata 2022-2029 miejsc w żłobkach i samych żłobków będzie jeszcze więcej.

Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita zawarł umowę w ramach programu z wójtem gminy Babice Radosławem Warzechą. W podpisaniu umowy uczestniczył także poseł Krzysztof Kozik.

Pomoc państwa w wychowywaniu dzieci
– Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przywiązuje dużą wagę do tego, aby pomagać rodzicom w wychowaniu dzieci. Stąd programy takie jak „500+”, które od stycznia przyszłego roku zmieni się w „800+”. To także „Dobry start”, czyli jednorazowy dodatek do tzw. wyprawki szkolnej, czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Staramy się też wspomagać rodziców, którzy są na początku rodzicielskiej przygody, oferując program „Maluch+”, którego zadaniem jest zapewnienie miejsca w żłobkach i innych placówkach dla dzieci do 3. roku życia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Maluch+” w gminie Babice
- Gmina Babice, z myślą o wsparciu rodziców, wybuduje w miejscowości Olszyny budynek wielofunkcyjny składający się z przedszkola i żłobka. Tak powstanie pierwszy żłobek publiczny w całej gminie. Budynek będzie miał powierzchnię 800 metrów kwadratowych, z czego 160 metrów kwadratowych będzie przynależne żłobkowi. Inwestycja ta pozwoli na zorganizowanie 14 miejsc dla maluchów poniżej 3. roku życia. Zakupione też zostaną wszystkie niezbędne elementy wyposażenia tego miejsca. Placówka będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 570 tys. zł, które popłynie do gminy Babice w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Prace na terenie nowego żłobka mają się zakończyć w maju 2026 r.

Wsparcie na całą Małopolskę
Środki na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 przyznane w ramach pierwszego naboru planuje wykorzystać w Małopolsce 79 gmin i 99 innych podmiotów na utworzenie łącznie 265 instytucji opieki (żłobków, klubów dziecięcych i instytucji dziennego opiekuna).

16 sierpnia podpisaliśmy pierwszą umowę, której beneficjentem była gmina Moszczenica. Następnie zostały podpisane umowy z samorządowcami m.in. z Ryglic, Skrzyszowa, Jordanowa, Brzeźnicy i Krakowa. Kolejne samorządy będą podpisywały umowy w najbliższym czasie.

Łączna kwota, na jaką opiewają umowy, to prawie 42,5 mln zł. Dzięki tym środkom powstanie 13 nowych żłobków.

– Polityka zrównoważonego rozwoju rządu Premiera Mateusza Morawieckiego polega na działaniu zarówno w dużych miastach, jak np. Kraków, jak i w mniejszych takich jak Brzeźnica. Dotyczy to także równomiernego poszerzania sieci żłobków i innych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dofinansowanie może pokryć do 100% wartości kosztów realizacji zadania polegającego na tworzeniu nowych miejsc opieki.

Kolejne umowy uzgadniane są z samorządami i niebawem będą podpisywane.

Tak wspieramy polskie rodziny
– W naszym województwie dzięki środkom z rządowego programu „Maluch+” w latach 2015-2021 powstało 7490 nowych miejsc dla dzieci do lat 3, co stanowiło 35% wszystkich miejsc w województwie, których liczba wynosiła wtedy ok. 21 tysięcy. Kwota, jaką polski rząd przeznaczył w ramach programu od 2018 roku, to prawie 109 mln zł – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

W ramach programu „Maluch+” 2022-2029 w Małopolsce powstanie prawie 9 tysięcy nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Kwota, jaka na ten cel zostanie przeznaczona, to 488 mln zł.

– Dzisiaj mamy w Polsce 230 tys. miejsc opieki żłobkowej, trzykrotnie więcej, niż jak obejmowaliśmy rządy. W tym roku uruchomiliśmy wsparcie w kwocie 5,5 mld zł na program „Maluch+”, gdzie chcemy utworzyć ponad 100 tys. nowych miejsc opieki żłobkowej – mówi minister Marlena Maląg.

Program „Maluch+” wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Ostateczni odbiorcy wsparcia mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. Nowa odsłona programu „Maluch+” obejmuje lata 2022-2029. Obecnie trwa nabór ciągły do programu.

4D5A3540AH0A4172AH0A4206AH0A42184D5A35544D5A35824D5A35624D5A35974D5A3571Wizualizacja Wizualizacja Wizualizacja Wizualizacja Babice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj