Otwarcie nowego Przedszkola Samorządowego w Stróży
2023-09-27

Mieszkańcy długo czekali na budowę nowego przedszkola. Marzenia się jednak spełniają. Dziś oficjalnie otwiera się Przedszkole Samorządowe w Stróży w powiecie myślenickim. W inauguracji tej ważnej inwestycji wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był także poseł Władysław Kurowski.

– W połowie ubiegłego roku, na zakończenie roku szkolnego 2021/2022 wmurowany został kamień węgielny pod budowę przedszkola w Stróży, a teraz maluchy zaczynają swoją edukacyjną przygodę już w całkiem nowym budynku. Mieszkańcy Stróży długo czekali na tę inwestycję. Dziś marzenia stają się faktem i przedszkole, do którego uczęszcza ponad 120 dzieci, jest najnowocześniejszym obiektem w gminie Pcim. Inwestycja w naukę dzieci jest zawsze inwestycją trafioną, bo to dzieci stanowią o przyszłości Polski
– mówi wojewoda Łukasz Kmita.


Nowa jakość z myślą o przedszkolakach


Inwestycja obejmowała budowę nowego przedszkola samorządowego wraz z wewnętrznymi instalacjami: elektryczną, wodociągowo-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, wentylacją mechaniczną i gazową oraz zewnętrzną infrastrukturą techniczną obejmującą system kanalizacji opadowej ze zbiornikiem retencyjnym na wodę oraz podziemny zbiornik.

Obiekt powstał w miejscu wyburzonego budynku Przyszkolnego Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Stróży. W murach nowego przedszkola na powierzchni ponad 600 m2 mieści się pięć oddziałów przedszkolnych. W środku znajduje się pięć sal do prowadzenia zajęć dydaktycznych, zaplecze kuchenne, szatnie, sanitariaty oraz pozostałe pomieszczenia przeznaczone do obsługi placówki. Przedszkole zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a nowe parkingi i pełna infrastruktura komunikacyjna sprawiają, że rodzice mogą bezpiecznie odbierać swoje dzieci.

Gmina Pcim uzyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 4,5 mln zł. Na budowę przedszkola przeznaczono z tej puli niemal 3,5 mln zł. Oszczędności ze środków pozostałych z zadania przeznaczono na termomodernizację budynku Przedszkola nr 2 w Pcimiu (ponad 241 tys. zł) oraz na modernizację Szkoły Podstawowej nr 1 w Stróży (ponad 128 tys. zł).


Rządowe wsparcie dla gminy


Dofinansowanie budowy Przedszkola Samorządowego w Stróży to niejedyne rządowe środki, po które sięgnęła gmina.

– Gmina Pcim otrzymała do tej pory z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych środki w wysokości niemal 7,5 mln zł. Dzięki temu dofinansowaniu możliwe było także wybudowanie kablowo-napowietrznego oświetlenia ulicznego w ciągu rzeki Raby w Stróży czy stworzenie ścieżki upowszechniającej turystykę w Pcimiu. Gmina otrzymała także spore wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości prawie 23 mln zł. Niemal 7 mln zł samorząd przeznaczył na budowę i modernizację gminnej infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej. Wśród dofinansowanych zadań znalazły się także m.in. modernizacja mostu na rzece Rabie, przebudowa i rozbudowa Zespołu Placówek Oświatowo-Kulturalnych w Trzebuni czy modernizacja infrastruktury kulturalnej w gminie. Z ostatnio rozstrzygniętej II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków gmina Pcim otrzymała 400 tys. zł na konserwację wypraw tynkarskich wewnątrz kościoła pw. Marii Magdaleny (XVIII w.) w Trzebuni – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.


20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda 20230927_Stroza_przedszkole_Zagroda
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj