W przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Uroczyste przyjęcie w Sukiennicach
2023-11-10

Sukiennice - wizytówka Krakowa i Polski. XIII-wieczna budowla początkowo pełniła funkcję wielkiej hali handlowej. Dziś stanowi siedzibę m.in. Muzeum Narodowego. To tu – w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – na zaproszenie Wojewody Małopolskiego spotkali się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej, służb, inspekcji, straży, świata nauki oraz szeregu instytucji, które na co dzień wykonują zadania państwa.

– Spotykamy się w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, aby dzielić radość z tego, że żyjemy w wolnej i suwerennej Polsce. Uroczystości, które dziś oficjalnie inicjujemy, pozwalają pokazać dumę z tego wszystkiego, co buduje naszą narodową tożsamość. Ich źródeł chcemy dziś upatrywać w 11 listopada 1918 roku. To symboliczna data, która pozwoliła otworzyć nowe perspektywy w dziejach naszej Ojczyzny. Był to moment wyczekiwany przez naszych przodków, którzy przez okres 123 lat zaborów – pomimo tych trudności – podtrzymywali narodowego ducha, nie pozwalali zatracać poczucia narodowej przynależności, walczyli o Ojczyznę podczas powstań narodowowyzwoleńczych i wreszcie przekazywali kolejnym pokoleniom żywą nadzieję na odzyskanie tak upragnionej niepodległości – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Zaproszeni goście zebrali się w sali Henryka Siemiradzkiego – nazwanej tak na cześć malarza, który był inicjatorem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".

Przyjęcie uświetnił kwartet smyczkowy z Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. Zebrani wysłuchali koncertu najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych m.in. takich jak „Taniec polski” z „Krakowiaków i górali”, krakowiak „Dalej chłopcy” czy „Polskie drogi”.

– Owocem tęsknoty i trudu niepodległościowych dążeń polskiego społeczeństwa był 11 listopada 1918 roku. Chcemy dziś przywołać te dni i chcemy przywołać Ojców Niepodległości, którym tak wiele zawdzięczamy. Wiemy bowiem, że tylko na szacunku do przeszłości możemy budować pokojową i sprawiedliwą przyszłość. Przypomniał o tym Marszałek Józef Piłsudski, który mówił, że „naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Niech te słowa staną się dla nas zachętą do jeszcze wytrwalszej służby Ojczyźnie. Każdy z nas, jak tu jesteśmy, ma ważną misję do spełnienia. Dziękuję Państwu za tę służbę, za zaangażowanie i za liczne, cenne inicjatywy na rzecz rozwoju naszego państwa! – podkreśla wicewojewoda Ryszard Pagacz.

20231110_Sukiennice_koncert 20231110_Sukiennice_koncert 20231110_Sukiennice_koncert 20231110_Sukiennice_koncert 20231110_Sukiennice_koncert 20231110_Sukiennice_koncert 20231110_Sukiennice_koncert 20231110_Sukiennice_koncert
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj