30-lecie Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie
2023-11-17

Zaczęło się od  naszpikowanych bombami pasów lotniska. Potem była walka o dewizy. Kiedy wreszcie zyskał kształt okazałej budowali – przyszła decyzja o jego likwidacji. Mimo trudnej historii dziś Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie to kompleksowo przebudowane oddziały, zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny, zmodernizowane bloki operacyjne. Nowoczesna onkologia, znakomity Zespół Lekarzy i Pielęgniarek. Najwyższe standardy.

Z okazji 30-lecia Szpitala w Kopalni Soli w Wieliczce odbyła się uroczysta gala. W jubileuszu uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wykonujący obowiązki wojewody małopolskiego.

Trzy wieki profesjonalnej opieki

– Od 30 lat istnienia Szpitala Rydygiera jego pracownicy wykazują się empatią, zaangażowaniem, profesjonalizmem i doświadczeniem. Zakres i jakość opieki, nie tylko medycznej, ale także społecznej, jest godny podziwu i najwyższego szacunku. Wyrażam ogromną wdzięczność za Państwa codzienne poświęcenie oraz nieustającą gotowość do niesienia pomocy potrzebującym – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Uroczysta gala rozpoczęła się koncertem Orkiestry Górniczej Kopalni Soli w Wieliczce. Po wystąpieniach gości odbyła się premiera filmu prezentującego historię i aktualny potencjał Szpitala. Następnie pracownikom i wspierającym jednostkę wręczono odznaczenia i wyróżnienia: Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyże Małopolski, Medale Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Statuetki Szpitala im. Ludwika Rydygiera. Gala zakończyła się recitalem Grzegorza Turnaua.

Urodzinowa oferta dla pacjentów

W ramach obchodów jubileuszowych Szpital wyszedł z inicjatywą zorganizowania 30 wydarzeń, które, jak podkreśla dyrekcja placówki, mają być „prozdrowotnym prezentem dla Pacjentów”. Finalnie znalazło się w nim nie 30, a ponad 50 projektów profilaktyki zdrowotnej.

Wszystkie badania i konsultacje zawarte w harmonogramie Roku Jubileuszowego są bezpłatne i nie wymagają żadnych skierowań. Ze względów organizacyjnych na większość z nich prowadzona jest telefoniczna rejestracja osób.

W urodzinowej ofercie są m.in.: badania USG, konsultacje kardiologiczne, psychologiczne, diabetologiczne i bariatryczne. Są także wspólne ćwiczenia i fizjoterapia; wykłady z zakresu zdrowego żywienia, chorób tropikalnych, a nawet… instruktarz właściwego usuwania kleszczy i roślinoterapia!

Patronat honorowy nad cyklem wydarzeń o charakterze profilaktyki zdrowia objął Wojewoda Małopolski.

Więcej informacji: https://30lat.szpitalrydygier.pl/

Szerokie zaangażowanie w walkę z pandemią

– Wspominając historię Szpitala, nie sposób pominąć jego zaangażowania w walkę z epidemią koronawirusa. „Rydygier” wspierał budowę oraz prowadzenie szpitala tymczasowego z 380 łóżkami dla chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 w krakowskiej Hali EXPO. Placówka sama stała się miejscem funkcjonowania oddziałów covidowych. Prowadziła także akcję szczepień. Dostrzegając szeroki zakres działań i potencjał Szpitala, przyznane mu zostały 3 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
– przypomina wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Dofinansowanie objęło cztery zakresy inwestycji:

1. „Modernizację instalacji tlenowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa terapii pacjentów leczonych w związku z pandemią COVID-19”;
2. „Modernizację pomieszczeń dwóch pracowni wraz z zakupem cyfrowych aparatów RTG w celu zwiększenia dostępu do diagnostyki klatki piersiowej w przebiegu COVID-19”;
3. „Zakup sprzętu medycznego: videolaryngoskopu oraz myjki parowej narzędziowej”;
4. „Zakup sprzętu medycznego: 52 łóżek szpitalnych z materacami i szafkami przyłóżkowymi oraz dwóch videogastroskopów”.

Więcej informacji: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=13847

Rydygier w liczbach
Pod względem posiadanego potencjału „Rydygier” jest największym w Małopolsce szpitalem specjalistycznym. W strukturze lecznictwa stacjonarnego placówka istnieje od grudnia 1993 r.; w wyniku przekształceń od 1 lipca 2010 r. jako jednoosobowa spółka Województwa Małopolskiego. Dziś potencjał wciąż modernizowanej placówki to 668 łóżek na 24 Oddziałach Szpitalnych, gdzie każdego roku leczonych jest ponad 40 tys. pacjentów, 28 Specjalistycznych Poradni, w których opieką ambulatoryjną rocznie objętych jest ok. 150 tys. pacjentów i 140 łóżek w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim.

Szpital im. Ludwika Rydygiera zatrudnia ponad 1640 pracowników. W ramach pomocy SOR rocznie konsultowanych jest 24 tys. pacjentów, 11 tys. chorych uzyskuje pomoc w systemie opieki ambulatoryjnej POZ, a 6 tys. procedur medycznych rocznie wykonywanych jest w trybie usług komercyjnych. W strukturze Szpitala działa Małopolskie Centrum Rehabilitacji Ręki, Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet, Małopolskie Centrum Oparzeniowo-Plastyczne i Replantacji Kończyn z Ośrodkiem Terapii Hiperbarycznej oraz całodobowe Pogotowie Oparzeniowe. Na terenie Szpitala Rydygiera działa również Centrum Radioterapii Amethyst.

Źródło: https://www.szpitalrydygier.pl/o-nas/


20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat 20231117_Rydygier_30_lat
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj