To nasz wspólny interes, aby polskie rolnictwo rosło w siłę. Spotkanie z protestującymi rolnikami
2024-02-09

- Sytuacja polskiego rolnictwa wymaga szerokiego zainteresowania. I o nim chcę Państwa zapewnić. Jesteśmy po stronie Waszych spraw i Waszych trosk. To nasz wspólny interes, aby polskie rolnictwo rosło w siłę i dawało rolnikom należyte zyski. Polskie produkty są klasą samą w sobie. Ten potencjał jest dla nas wszystkich nieoceniony – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

W imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara wicewojewoda spotkał się z delegacją strajkujących małopolskich rolników, którzy przekazali na jego ręce petycję zawierającą postulaty w zakresie poprawy sytuacji rolnej województwa małopolskiego.

Na terenie całego kraju trwają protesty rolników. Rozpoczęły się one dzisiaj i są prowadzone m.in. na drogach i autostradach w poszczególnych województwach.

Do protestów rolników odniósł się na briefingu prasowym minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Rolnicy mają słuszne oczekiwania i żądania, aby ograniczyć nadmierny napływ towarów z Ukrainy i innych rynków pozaeuropejskich na obszar Unii Europejskiej, a szczególnie do Polski – mówił minister Czesław Siekierski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że od początku sprawowania urzędu ministra prowadzi rozmowy z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych.

Tylko w trakcie konstruktywnego dialogu można znaleźć najlepsze rozwiązania występujących problemów – powiedział minister Czesław Siekierski.

Minister stwierdził, że podczas rozmów rolnicy wielokrotnie podkreślali, że obecne protesty są również w obronie konsumentów.

Rolnicy protestują, bo są odpowiedzialni. Wkrótce rozpoczną się prace polowe, a oni nie mają pieniędzy na zakup nawozów i środków do produkcji – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił również uwagę, że nastąpił wzrost cen środków do produkcji przy równoczesnym spadku cen za produkty rolne. Jednocześnie Unia Europejska forsuje wdrażanie Zielonego Ładu, który prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej.

Rolnik wie, co i jak ma produkować. Jego nie trzeba pouczać. Rolnik dba o środowisko i dobrostan zwierząt – stwierdził minister Czesław Siekierski.


20240209_Rolnicy 20240209_Rolnicy 20240209_Rolnicy 20240209_Rolnicy 20240209_Rolnicy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj