Od 1 lipca zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz wicewojewodów Elżbiety Achinger i Ryszarda Śmiałka przedstawiciele małopolskich służb oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie rozmawiali o przygotowaniach do wdrożenia nowelizacji.
– Zapewnienie pobytu uchodźców z Ukrainy realizowane jest przez rząd polski zgodnie z obowiązującą ustawą z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wojewoda jako reprezentant rządu w terenie realizuje strategię na poziomie wojewódzkim. Od 1 lipca 2024 roku wchodzą w życie zmiany w zakresie tejże strategii, do których przygotowujemy się w ścisłej współpracy ze służbami i małopolskimi samorządami. Po 28 miesiącach od wybuchu wojny w Ukrainie jesteśmy teraz w zupełnie innym punkcie niż w lutym 2022 r. Celem działań wspierających uchodźców winno być nie tylko zapewnienie bieżącego miejsca zakwaterowania – li tylko „przystanku” – ale także aktywizowanie i integrowanie ze społeczeństwem. Taki wymiar ma np. powiązanie wypłaty świadczenia „800 plus” i „ Dobry start” z realizacją obowiązku szkolnego. Należy tu zaznaczyć, że efektywny system pomocy społecznej opiera się na założeniu, by dać potrzebującemu wędkę, a nie rybę. W przypadku uchodźców jedną z dróg do wrastania w społeczeństwo polskie jest zapewne edukacja, nauka języka polskiego i szeroko pojęte aktywizowanie – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
W związku z nowelizacją specustawy przebudowana musi zostać także baza zakwaterowania systemowego uruchomiona z myślą o uchodźcach, którzy na własną rękę nie znaleźli miejsca zamieszkania. W szczytowym momencie liczba miejsc w tej bazie przekraczała znacznie nawet 31 tys., a miejsc zajętych przez uchodźców było prawie 24 tys. Obecnie z miejsc zbiorowego zakwaterowania w 486 obiektach korzysta ok. 10 tys. uchodźców.
– W historii działania tego systemu zakwaterowania dla uchodźców w Małopolsce niejednokrotnie konieczne były relokacje uchodźców czy zmiany wydawanych decyzji. Również teraz takie zmiany będą wprowadzane. Niemniej każdy uchodźca potrzebujący pomocy tę pomoc otrzyma zgodnie z ustawowymi rozwiązaniami – dodaje wojewoda Klęczar.