Z pasji i miłości do natury. Biesiada u Bartnika
2024-07-07

Od ponad trzech dekad w Stróżach koło Grybowa gromadzą się pszczelarze i konsumenci miodów w gospodarstwie pasiecznym „Sądecki Bartnik”. Spotkaniu towarzyszy konferencja, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Chroniąc pszczoły, chronimy własne zdrowie”. Na wspólne biesiadowanie przygotowanych zostało wiele atrakcji. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, którzy objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

- Wyjątkowy smak miodu i innych produktów pszczelich oraz szczególne znaczenie apiterapi, to tylko wybrane z efektów pracy rodzin pszczelich. Jak się mówi, od pszczół zależy nasza przyszłość i ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Dzięki codziennej pracy nie tylko przynoszą nam słodycz w postaci miodu, ale także zapylają. Powinniśmy czuć się zobowiązani do troski o dziedzictwo, jakim są pszczoły. Zaszczepianie tej pasji w kolejnych pokoleniach jest ważnym elementem naszej przyszłości - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Biesiada była także okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych pszczelarzy oraz naukowców z województwa małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i śląskiego. W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wręczył odznaczenia państwowe. Towarzyszył mu gospodarz miejsca Janusz Kasztelewicz.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju pszczelarstwa oraz w działalności społecznej wojewoda Klęczar wręczył także 2 Złote, 3 Srebrne i 2 Brązowe Krzyże Zasługi.

W odpowiedzi na wnioski Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik poparte przez Wojewodę Małopolskiego Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda postanowieniami z dnia 31 lipca 2023 r.  przyznał dwa Złote Medale za Długoletnią Służbę.

Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi uhonorował 8 zasłużonych odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa”.

- Wręczone odznaczenia są dowodem ogromnej pasji, którą pielęgnujecie Państwo od lat. Dzięki zaangażowaniu i wytrwałości pomimo przeciwności nadal tworzycie dzieło, jakim są pasieki. Gratuluję tych odznaczeń, niech będą one podziękowaniem za trud oraz motywacją do dalszego działania z pasji i miłości do natury - dodaje wojewoda Krzysztof Jan Klęczar.

Podczas XXXI. Biesiady u Bartnika zorganizowany został kiermasz pszczelarski i rękodzieła. Na scenie można było zobaczyć MAANAM, Pan Li, Gooroleska, Orkiestra Reprezentacyjna AGH, pokazy kulinarne. Odbył się także Trail Motocyklowy, występ pokazowy Rock’n’Rolla akrobatycznego, pokazy ratownicze strażaków z OSP Stróże i wiele innych atrakcji.

20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze 20240707_Stroze
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj