W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się gala z okazji 100 rocznicy powstania Policji Kobiecej w Polsce. W imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczar w wydarzeniu wzięła udział dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda. Obecna była także I zastępczyni dyrektora Biura Wojewody Monika Kolasa.
- Sto lat temu ówczesny minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzyć Policję kobiecą. W kolejnych miesiącach uruchomiono specjalny kurs dla policjantek w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie, który ukończyło 30 pań. Dziś, po stu latach, polską Policję zasila ponad 38 tysięcy kobiet. Wśród nich ponad 20 tysięcy to policjantki, które dbają o nasze bezpieczeństwo. Nie sposób nie zauważyć, że również małopolski garnizon zawdzięcza swoją siłę oddanym, profesjonalnym i w pełni zaangażowanym funkcjonariuszkom. Prawie półtora tysiąca policjantek i ponad tysiąc dwieście pracownic cywilnych każdego dnia wnosi nieoceniony wkład w budowanie ładu, porządku publicznego i bezpieczeństwa. Z wielką dumą i jeszcze większą wdzięcznością spoglądam na tak odpowiedzialną służbę, którą Panie podejmują. Niech ten wyjątkowy Jubileusz pozwala nam jeszcze bardziej cenić Waszą empatię, wrażliwość i cierpliwość, a także siłę, odwagę i stanowczość w wykonywaniu powierzonych Wam zadań. Życzę, aby służba w Policji stawała się dla Was źródłem zawodowej satysfakcji i osobistego spełnienia – przekazał w liście wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Natomiast komendant wojewódzki Policji w Krakowie inspektor Artur Bednarek przedstawił historię kobiecej Policji i życiorys Stanisławy Filipiny Paleolog – pierwszej dowódczyni kompanii kobiecej. Komendant złożył najlepsze życzenia wszystkim kobietom pracującym w garnizonie małopolskim, zarówno tym w Policji, jak i w służbie cywilnej.
Źródło zdjęć: KWP w Krakowie