W Zawoi, u stóp Babiej Góry, Karpacki Oddział Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu świętował jubileusz 35-lecia powołania Straży Granicznej. W uroczystej zbiórce wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Składam wszystkim Funkcjonariuszom i Pracownikom wyrazy najwyższego uznania. Państwa codzienna służba, wymagająca wysokiej dyscypliny, odwagi i bezkompromisowości, stanowi fundament suwerenności naszej Ojczyzny. Dziękuję za profesjonalną służbę, codzienną odwagę oraz nieustanną czujność w ochronie nienaruszalności granic Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę wytrwałości w pełnieniu misji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech duma z noszenia munduru towarzyszy Państwu każdego dnia, a św. Mateusz, patron formacji, otacza swoją opieką – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Podczas uroczystej zbiórki zgromadzeni mieli okazję obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Można też było zobaczyć z bliska sprzęt będący na wyposażeniu jednostki, a także wysłuchać okolicznościowego koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej.
*
Straż Graniczna została powołana do istnienia 16 maja 1991 r. Jest uzbrojoną formacją, do której zadań należą przede wszystkim ochrona granic państwowych oraz kontrola ruchu granicznego. Nadzór nad nią sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.