Rozpoczyna się kolejny etap realizacji zadań w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Na lata 2026-2030 (etap VII) przeznaczono z budżetu państwa łączną dotację w wysokości blisko 91 mln zł. W 2026 r. realizowanych będzie 14 zadań, dla których wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podpisał dzisiaj umowy. Uroczystość odbyła się w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Dorota Niedziela, poseł na Sejm RP Marek Sowa, a także przedstawiciele beneficjentów: członkini zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński wraz z członkiem zarządu Jerzym Miszczakiem, prezydent miasta Oświęcim Janusz Chwierut, wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek oraz burmistrz Chełmka Andrzej Saternus.
- Jestem mieszkanką powiatu oświęcimskiego więc to nie są dla nas tylko suche pieniądze, to nie są tylko umowy. Dla nas mieszkańców są to konkretne inwestycje, które widzimy na co dzień i tutaj chylę czoła samorządom, bo to samorządy wspaniale wyznaczają kierunki tego wykorzystania finansów, to na co dzień samorządy robią projekty i tworzą inwestycje, które służą nam wszystkim, które służą nie tylko historii, ale też dniu codziennemu, jakości życia mieszkańców powiatu oświęcimskiego i pamięci historycznej. Bardzo się cieszę, gratuluję i dziękuję za wsparcie budżetowe – mówiła wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela.
- Były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau to największe w Europie i na świecie miejsce pamięci masowej zagłady. O tym, że właśnie tu należy zachować szczególny szacunek i wrażliwość, nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać. Od trzydziestu lat na terenie wokół obozu toczą się działania zainicjowane przez Radę Ministrów w 1996 r. Ich celem jest zapewnienie pokoju społecznego, który stanowi fundament godnego upamiętnienia. Od początku trwania Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego z budżetu państwa do miejscowych wspólnot samorządowych trafiło łącznie ponad 210 mln zł. Dzisiaj inicjujemy kolejny, VII etap, w ramach którego przekazane zostaną kolejne środki na łączną sumę blisko 91 mln zł - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
14 zadań na rok 2026
Podpisane dzisiaj umowy obejmują dofinansowaniem 14 zadań, realizowanych w 2026 r. przez: zarząd województwa małopolskiego, powiat oświęcimski, miasto Oświęcim, gminę Oświęcim oraz gminę Chełmek.
Łącznie do tych jednostek samorządu terytorialnego trafi z budżetu państwa 17,9 mln zł. Beneficjenci ze środków własnych przeznaczyli na rok 2026 łącznie 7,9 ml zł. W sumie wartość zadań realizowanych w tym roku w ramach OSPR to 25,8 mln zł.
Zarząd województwa małopolskiego na realizację dwóch zadań otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 3,6 mln zł. Wśród nich znalazły się:
• przebudowa skrzyżowania DW 933 w Oświęcimiu (ul. Legionów z ul. Więźniów Oświęcimia) – etap I,
• przebudowa skrzyżowania DW 933 przy Cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach.
Powiat oświęcimski na realizację dwóch zadań otrzymał dofinansowanie w kwocie 3,7 mln zł. Wśród nich znalazły się:
• przebudowa drogi powiatowej nr 1881K ul. Stanisławy Leszczyńskiej w Oświęcimiu,
• utrzymanie terenów Skarbu Państwa.
Miasto Oświęcim na realizację trzech zadań otrzymało dofinansowanie w wysokości 6,4 mln zł. Wśród nich znalazły się:
• przebudowa ul. Jaracza,
• przebudowa ul. M. Kownackiej,
• zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami: M. Skłodowskiej-Curie, J.W. Zawidzkiego, K. Olszewskiego, Z. Wróblewskiego i I. Łukasiewicza.
Gmina Oświęcim na realizację pięciu zadań otrzymała dofinansowanie w wysokości 2,4 mln zł. Wśród nich znalazły się:
• przebudowa ul. Do Pomnika w Pławach,
• przebudowa ul. Franciszkańskiej w Harmężach,
• przebudowa ul. Wolskiej w Harmężach,
• przebudowa ul. Niwy w Brzezince,
• renowacja budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach wraz z zagospodarowaniem terenu.
Gmina Chełmek na realizację dwóch zadań otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 1,6 mln zł. Wśród nich znalazły się:
• modernizacja Parku Rodzinnego w Chełmku oraz rozbudowa jego otoczenia wraz z powstaniem ścieżki edukacyjno-dydaktycznej,
• utworzenie Miejskiego Centrum Informacji "Pamięć i Przyszłość" w obiekcie dawnej kantyny w Chełmku.
- Wspólne wysiłki administracji rządowej i samorządowej realizowane w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego mają jeszcze jeden cel. Jest nim wspieranie rozwoju społeczności, które na tych terenach zamieszkują współcześnie. Potrzeba bowiem nieustannie dążyć i poszukiwać pewnego rodzaju równowagi między zapewnieniem należytej pamięci, która na Ziemi Oświęcimskiej zyskuje wyjątkowy charakter, a dbaniem o możliwie najlepsze warunki do życia i funkcjonowania wszystkich, którzy właśnie tu znaleźli swój dom. Ta synergia jest możliwa i niej właśnie służą zadania realizowane przy wsparciu z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.