EDUKACJA PATROTYCZNA DLA ROZWOJU
2011-04-08
11 kwietnia (poniedziałek) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się seminarium „Dziedzictwo Auschwitz”. Było to już kolejne spotkanie z cyklu „Edukacja patriotyczna dla rozwoju”.

Dr Alicja Bartuś w wystąpieniu "Wyjątkowość miejsca: perspektywy spojrzenia na Oświęcim" przedstawiła, w jaki różne środowiska widzą Oświęcim.

Zwykli mieszkańcy widzą małe miasteczko z pięknymi obiektami, z sukcesami sportowymi, z przemysłem. Pielgrzymi i turyści, którzy przyjeżdżają do Auschwitz, często nie wiedzą nawet, że obok jest zwykłe miasto – stwierdziła Alicja Bartuś. Podkreśliła, że 6 lat II wojny światowej zmieniło Oświęcim, którego nazwa na całym świecie stała się symbolem zbrodni i Holocaustu. Podkreśliła, że inne spojrzenie na miasto mają ci oświęcimianie, którzy sami byli świadkami lub ofiarami wojny. – Trzeba pogodzić wszystkie te perspektywy, szanować różne pamięci i różne sprawy – stwierdziła Alicja Bartuś.

Prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego przypomniał o tradycji refleksji o prawach człowieka, która sięga początków Akademii Krakowskiej. Podkreślił, że UJ współpracuje z organizacjami oświęcimskimi, które przyczyniają się do dostrzeżenia dziedzictwa Auschwitz.

W czasie spotkania swoje działania edukacyjne zaprezentowały instytucje związane z Oświęcimiem m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Centrum Żydowskie, Centrum Dialogu i Modlitwy, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Stowarzyszenie Romów w Polsce.

Organizatorami konferencji byli Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Studium Pedagogiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.
dziedzictwo
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj