EUROPEJSKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO 112
2015-02-11
11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji zorganizowaliśmy w naszym Centrum Powiadamiania Ratunkowego „lekcję alarmową” dla dzieci. Nasi mali goście zaskoczyli nas nie tylko swą wiedzą o tym, jak zachować się w razie zagrożenia życia, ale także miłymi prezentami, które wręczyli operatorom numeru 112.

Mieliśmy przyjemność gościć pierwszo- i drugoklasistów z kilku krakowskich szkół. Jak się okazuje, kilkulatkowie doskonale wiedzą, że numer 112 nie służy do zabawy i można z niego korzystać tylko wtedy, gdy dzieje się coś złego.

Dzieci potrafiły też określić, jakie dane trzeba podać operatorowi numeru 112, aby ułatwić mu wysłanie na miejsce zdarzenia właściwych służb ratunkowych. Staraliśmy się uzmysłowić maluchom, że niejednokrotnie to od ich zachowania w takiej sytuacji zależy uratowanie czyjegoś życia i zdrowia.

Nasi goście poznali też pracę operatorów numeru 112. Mogli obejrzeć sprzęt, którym posługują się pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zobaczyli też, jak przebiega przyjmowanie zgłoszenia. Kilku uczniów odważyło się wcielić w role poszkodowanego, który dzwoni pod numer 112, oraz operatora odbierającego telefon. W ten sposób dzieci same przekonały się, że operator numeru 112 musi wiedzieć, kto dzwoni, co dokładnie się wydarzyło i gdzie miał miejsce wypadek – tylko wtedy może szybko i skutecznie pomóc poszkodowanemu. O tym, że jest to wyjątkowo odpowiedzialna praca, nie trzeba nikogo przekonywać.

Niespodzianki, które dzieci przekazały pracownikom Centrum Powiadamiania Ratunkowego, były dla nich bardzo wzruszające. Z radością przyjęliśmy też życzenia kilkulatków – również mamy nadzieję, że trudnych zgłoszeń będziemy mieć jak najmniej. Z pewnością dla krakowskich operatorów numeru 112 były to szczególnie miłe momenty w ich pracy.

Krakowskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmuje zgłoszenia z całego województwa małopolskiego. Mamy 20 w pełni wyposażonych stanowisk operatorskich. W CPR-ze zatrudnionych jest 65 operatorów. W czasie jednej zmiany na stanowiskach telefony odbiera 12 pracowników.

Więcej zdjęć

1.Europejski_Dzien_Numeru_1122.Europejski_Dzien_ Numeru_1123.Europejski_Dzien_Numeru_1124.Europejski_Dzien_ Numeru_112
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj