OSTATNIE DNI WYSTAWY „POLSKA ODNOWA” W MAŁOPOLSKIM URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM
2015-04-07
Jeszcze tylko do 22 kwietnia br. można oglądać w holu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przy ul. Basztowej 22 wystawę „Polska OdNowa” przygotowaną w związku z 25. rocznicą powołania pierwszego od 1945 roku rządu z niekomunistycznym premierem na czele.

Ideą przyświecającą twórcom wystawy była chęć pokazania, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć. Stworzono fundamenty, które dały początek budowie wolnej i demokratycznej Polski.

Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich dotyczy drogi, jaką przeszedł Tadeusz Mazowiecki od przedstawiciela „Solidarności” do premiera PRL. Ta część wystawy przypomina m.in. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez „Solidarność” koalicji parlamentarnej. Ekspozycja nawiązuje też do wydarzeń z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję wcielić się w rolę premiera przemawiającego w Sejmie - jeden z elementów ekspozycji przypomina bowiem mównicę sejmową.

Druga część wystawy prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego. Były to m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidacja Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.

Trzecia część ilustruje rozwój, jaki nastąpił na trzech ważnych polach aktywności społecznej: samorządności, przedsiębiorczości (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw), samoorganizacji obywateli (powstanie sektora pozarządowego).

Pozytywne zmiany, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie 25 lat nie są jedynie wynikiem działalności polityków, ale przejawem zaangażowania i determinacji wszystkich obywateli.

Do zwiedzania wystawy zapraszamy wycieczki szkolne. W celu ustalenia terminu i godziny zwiedzania można zgłosić się do p. Łukasza Zalasińskiego, pracownika Biura Wojewody (tel. 12 39 21 958, e-mail LZAL@MUW.PL ). Wejścia będą odbywać się w grupach do 30 osób (dzieci i młodzież muszą być pod nadzorem opiekuna).
mazowiecki - plakat na stroneWystawa - Mazowiecki 002Wystawa - Mazowiecki 003
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj