Zakończył się Międzynarodowy Zlot Młodzieży 2015 „Solidarni dla Pokoju”
2015-07-07
Słuchać innych. Dzielić się doświadczeniami. Starać się zrozumieć. Szukać kompromisu – to najważniejsze narzędzia, jakimi uczestnicy właśnie zakończonego Międzynarodowego Zlotu Młodzieży 2015 „Solidarni dla Pokoju” chcą walczyć z zagrożeniami współczesnego świata. Przez 10 dni ponad 40 młodych ludzi z większości europejskich krajów dyskutowało, jak zapobiegać współczesnym wojnom, terroryzmowi i jak sobie radzić z problemem migracji.

O dziwo, w dyskusjach młodych ludzi najmniej miejsca zajmowały zagrożenia militarne i fizyczne ataki. Zamiast rozmawiać o fizycznej obronie, studenci podkreślali wagę rozmów, dyskusji i kompromisów, szybkiej reakcji i stworzenia ogólnoświatowej listy priorytetów. Zajęto się także zagrożeniami wynikającymi z nacjonalizmu i zamknięcia się w swoich granicach . Zlotowicze zwracali uwagę, jak niezwykle ważna jest edukacja i poznawanie ludzi z innych krajów. – Im gorzej wykształcone społeczeństwo, im ma mniej kontaktów z przedstawicielami innych krajów, tym bardziej skłonne jest to nacjonalistycznych postaw i agresywnych działań. Być może dlatego, że nie są w stanie rzetelnie ocenić tego, co się dzieje dookoła nich. Tacy ludzie jak my, wykształceni, studiujący poza granicami swoich krajów, są bardziej otwarci. Jeśli poznajemy innych, zaczynamy ich lubić. Nie chcemy z nimi walczyć – mówiła Dunka Signe Welander Sørensen, jedna z uczestniczek Zlotu podczas przedstawiania wyników pracy grupy.
Zastanawialiśmy się, w jaki sposób moglibyśmy zapobiegać atakom terrorystycznym . Stwierdziliśmy, że w szukaniu potencjalnych agresorów pomocne byłoby szukanie informacji w rozmaitych bazach danych, takich jak np. media społecznościowe, wyciągi z kont i tak dalej. Pytanie, jak wiele ze swojej prywatności jesteśmy w stanie poświęcić w imię bezpieczeństwa? I czy na przykład moralne jest nakłanianie członków społeczeństwa do śledzenia życia ich sąsiadów i przyjaciół – podkreślała Agata Mazurkiewicz, koordynatorka grupy zajmującej się terroryzmem.

- Zajęliście się Państwo sprawami bardzo podstawowymi. Szukaniem kompromisów, koniecznością rozmów i wypracowywaniem wspólnego stanowiska. Jestem przekonany, że to, co wypracowaliście tutaj, przyniesie realne korzyści i będzie podstawą do działań polityków – podsumował Zlot Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski.

„Międzynarodowy Zlot Młodzieży: Solidarni dla Pokoju 2015”, którego druga edycja właśnie się zakończyła, na pewno będzie miał ciąg dalszy. Być może w zmienionej formule, być może zajmował się będzie innymi tematami, ale bazować będzie na tym samym założeniu – będzie organizowany przez młodych ludzi dla młodych ludzi. Wielu z uczestników tegorocznego wydarzenia zapowiedziało chęć uczestnictwa w letniej szkole w następnych latach. – Rozmawialiśmy bardzo długo, nawet przy posiłkach. Nasze grupy składały się z przedstawicieli różnych krajów, co zmuszało nas do patrzenia na problem z różnych stron i brać pod uwagę różne punkty widzenia. Sami byliśmy zaskoczeni, jak bardzo się zaangażowaliśmy w pracę – dodała Laura Popa z Rumunii, która brała udział także w zeszłorocznym, pierwszym Międzynarodowym Złocie Młodzieży.

Organizatorem projektu był Instytut Wschodnich Inicjatyw oraz Małopolski Urząd Wojewódzki, Uniwersytet Jagielloński, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, Gmina Dobczyce, Gmina Łużna oraz Towarzystwo Doktorantów UJ. Projekt był realizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Wojska Polskiego.
IMG_0748
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj