Ministerstwo Cyfryzacji wdraża nowoczesny program mobilny mObywatel
2017-11-02
mObywatel to prosta w obsłudze i bezpieczna aplikacja mobilna pozwalająca na potwierdzenie tożsamości obywatela. mDokumenty to nowa usługa cyfrowa, która daje możliwość użycia telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Aplikacja ta to przede wszystkim przełomowa usługa dla Obywateli zapewniająca komfort posiadania najważniejszych dokumentów w smartfonie. Jednym z głównych celów wdrażania aplikacji jest wyjście naprzeciw nowoczesności i technologiom ułatwiającym funkcjonowanie społeczeństwa.

Bezpieczeństwo aplikacji potwierdzają zabezpieczenia, które do tej pory znajdowały się na dokumentach w wersji papierowej tj. hologram oraz znak wodny. Do aktywacji aplikacji należy użyć Profilu Zaufanego, który możemy zarejestrować również mobilnie, bez wizyty w urzędzie. Dodatkowo wiarygodność danych osoby potwierdza status certyfikatu, który jest widoczny podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Kod QE wygenerowany przez aplikację pozwala na pozyskanie i potwierdzenie drugiej osobie danych osobowych.

Stosowanie aplikacje ma charakter dobrowolny. Aplikacja jest bezpłatna, a jedyne koszty, które ponosi jej użytkownik to koszty za korzystanie z Internetu lub połączenia telefoniczne — według taryfy operatora, z którego usług korzystamy na smartfonie.

Projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi do wprowadzenia mobilnych usług z potencjałem dla biznesu. Ministerstwo podkreśla, że projekt doprowadzi do zwiększenia obrotu elektronicznego przy jednoczesnym generowaniu oszczędności. Posiadanie mDokomentów zwiększa również poziom bezpieczeństwa obywateli.

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi sukcesywnie prace związane z poszerzaniem zakresu funkcjonalnego aplikacji o możliwości posiadania innych dokumentów takich jak legitymacja studencka, karta miejska, karta dużej rodziny, legitymacja szkolna oraz kara emeryta.

Więcej informacji na temat aplikacji mObywatel
mobywatel
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj