Odprawa po przejściu orkanu Fryderyka
2018-01-19
W związku z przejściem przez Polskę orkanu Fryderyka dziś rano odbyła się odprawa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera z wojewodami i służbami. W wideokonferencji wzięli udział również wojewoda małopolski Piotr Ćwik, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Paweł Sejmej i dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Pasek.

Podczas odprawy dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, komendanci Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, a także wojewodowie przedstawili meldunki podsumowujące sytuację w kraju po przejściu orkanu Fryderyka. Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef MSWiA Joachim Brudziński byli na bieżąco informowani przez właściwe służby o sytuacji pogodowej i jej skutkach w poszczególnych województwach. Służby monitorowały sytuację i podejmowały stosowne interwencje. Do usuwania awarii energetycznych oraz przywracania przejezdności dróg zaangażowane zostały dodatkowe siły.

- Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy. Priorytetem jest jak najszybsza pomoc poszkodowanym i stały kontakt z samorządami – przekazał premier M. Morawiecki.

Podziękowania służbom za zaangażowanie i skuteczne działania w udzielaniu pomocy poszkodowanym podczas przejścia orkanu złożył również minister Joachim Brudziński. Zaznaczył jednocześnie, że służby na bieżąco usuwają skutki silnego wiatru i obfitych opadów śniegu oraz są w pełni gotowe do dalszego niesienia pomocy poszkodowanym.

- Wprawdzie w Małopolsce niż Fryderyka nie wyrządził większych szkód i nie wymagał też wielu interwencji straży czy innych służb, ale sytuacja była dokładnie monitorowana, gdyż ostrzeżenia meteorologiczne mówiły o dość dużej sile zjawiska – o silnym wietrze połączonym z zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Na szczęście w Małopolsce Fryderyka nie wyrządziła znaczących szkód (dotyczą one 5 budynków i ok. 1000 odbiorców bez prądu). Informację o ostrzeżeniach natychmiast przekazaliśmy do powiatowych i miejskich centrów zarządzania kryzysowego oraz wojewódzkich służb inspekcji i straży, jesteśmy też w stałym kontakcie ze służbami, aktualizując dane o zdarzeniu. Jesteśmy też oczywiście do dyspozycji samorządów, jeśli tylko zgłoszą nam potrzebę pomocy – podsumowuje sytuację w Małopolsce wojewoda Piotr Ćwik.

Podsumowanie sytuacji pogodowej w Polsce przedstawione na naradzie
narada 1narada 2 narada 3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj