73. rocznica wyzwolenia Auschwitz
2018-01-27
W obecności ponad 60 byłych więźniów odbyły się obchody 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

W uroczystościach udział wziął premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, ambasadorowie i dyplomaci, przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa.

Oficjalne obchody rozpoczęły się w budynku tzw. Sauny świadectwem dwóch byłych więźniarek Auschwitz. – W czasie mojego pobytu w Auschwitz dwa razy zostałam w czasie selekcji uratowana od odstawienia do krematorium – mówiła jedna z nich, Bronisława Karakulska.

Głos zabrał następnie premier Mateusz Morawiecki, który przyrównał Auschwitz do zła w najczystszej postaci.

– Ludzie, którzy tutaj byli przywożeni, mieli zostać pozbawieni człowieczeństwa, człowieczeństwa miało tutaj nie być. I w jakimś sensie nie było. I to nie ci ludzie byli pozbawieni tego człowieczeństwa, nie Żydzi, nie Polacy, nie Romowie, nie Rosjanie, tylko ci, którzy tej potwornej zbrodni się dopuszczali. To oni sami się pozbawili tego człowieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wyraźnie zastrzegł też, że w obliczu dramatu Auschwitz nie może być żadnego przyzwolenia na nazizm, komunizm, rasizm.

Minister Wojciech Kolarski, który brał udział w uroczystościach w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, powiedział, że Auschwitz pozwala zrozumieć czym jest niemiecki nazizm. – Tutaj przekonujemy się naocznie, że wszelkie myślenie i zachowanie zwrócone przeciwko bliźniemu, łamiące zasady dekalogu i prawa człowieka, odwołujące się do mrocznych kart historii, jest drogą prowadzącą w otchłań – mówił Wojciech Kolarski.

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński zwrócił uwagę, że współczesny świat żyje coraz bardziej tak, jakby niewiele nauczył się z tragedii Szoa i obozów koncentracyjnych.

Druga część obchodów odbyła się przy Pomniku Ofiar. W trakcie tej ceremonii duchowni różnych wyznań wspólnie odczytali Psalm 42, a oficjalne delegacje i byli więźniowie złożyli znicze upamiętniające ofiary obozu.
20180127 Auschwitz 120180127 Auschwitz 220180127 Auschwitz 320180127 Auschwitz 420180127 Auschwitz 5
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj