2026-06-16
Niebieska grafika informująca o Krajowym Treningu Pierwszej Pomocy w ramach Akademii OLiOC. W lewym górnym rogu na granatowym tle napis - 34 mld zł przeznaczonych na program. Poniżej kalendarz z datą 20 czerwca. Poniżej wypunktowanych jest pięć umiejętności, których można nauczyć się na treningu. Po prawej stronie obrazek ratownika medycznego w pomarańczowym uniformie wskazującego na napis podczas treningu nauczysz się, od którego odchodzi dymek z napisem - Przygotuj się na sytuacje kryzysowe i naucz się skutecznie pomagać sobie oraz innym Na białym pasku u dołu loga organizatorów - Ochrona ludności i obrona cywilna, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, granatowy trójkąt w pomarańczowym kwadracie.

Czy wiesz, jak pomóc osobie nieprzytomnej? Potrafisz zatamować masywny krwotok? 20 czerwca w Krakowie i Krynicy Zdroju odbędą się pierwsze Krajowe Treningi Pierwszej Pomocy Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Wydarzenie poświęcone jest praktycznym umiejętnościom udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy będą mogli nie tylko zdobyć wiedzę, ale przede wszystkim przećwiczyć podstawowe czynności ratownicze pod okiem instruktorów i przedstawicieli służb ratowniczych.

W programie m.in.: ocena bezpieczeństwa miejsca zdarzenia, prawidłowe wezwanie pomocy i współpraca z numerem alarmowym 112, ocena przytomności i oddechu poszkodowanego, pozycja boczna ustalona, resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO), wykorzystanie automatycznego defibrylatora AED, tamowanie masywnych krwotoków, podstawowe postępowanie przy urazach i nagłych zachorowaniach, działania podejmowane do czasu przyjazdu służb ratunkowych.


GDZIE?


Wydarzenia 20 czerwca odbędą się m.in. w:
   •  Krakowie, Mały Rynek o godz. 11.00-14.00 – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Krakowie;
   •  Krynicy-Zdroju, ul. Nitribitta 4, o godz. 10.00-12.00 – SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA.

2026-06-17
Na zdjęciu jedenaście osób stoi w rzędzie w eleganckiej sali z zielonymi ścianami, drewnianą podłogą i dużym oknem z zasłonami. Na ścianie wisi czerwone godło Polski z białym orłem. W pomieszczeniu znajdują się żyrandole, rośliny i obrazy.

Jak wygląda praca w administracji publicznej? Jakie możliwości rozwoju daje Małopolski Urząd Wojewódzki i jak wygląda codzienność osób pracujących na rzecz mieszkańców? Między innymi o tym rozmawiano podczas spotkania studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

Studenci mieli okazję spotkać się z I wicewojewodą małopolską Elżbietą Achinger. Rozmowy dotyczyły funkcjonowania administracji rządowej, możliwości rozwoju zawodowego, a także wyzwań związanych z pracą w służbie publicznej. Była to również okazja do poznania urzędu „od środka” i zobaczenia, jak wygląda realizacja zadań administracji na co dzień.

2026-06-17
Osoby siedzą przy dużym, drewnianym stole w eleganckiej sali z wysokim sufitem i żyrandolem jedna z osób przy stole na scenie przemawia do mikrofonu

W Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon odbyło się Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Podczas debaty omówiono kwestie efektywności energetycznej, możliwości finansowania inwestycji samorządowych oraz wyzwań związanych z realizacją zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.

Spotkanie było okazją do rozmów oraz wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej. Forum od lat stanowi przestrzeń do dialogu na temat spraw istotnych dla funkcjonowania lokalnych wspólnot i rozwoju Małopolski.

2026-06-17
Jubileusz 60-lecia DPS na ulicy Praskiej w Krakowie. Na zdjęciu I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger podczas przemówienia

Wszystko zaczęło się 30 kwietnia 1966 roku w dzielnicy Dębniki przy ulicy Praskiej w Krakowie. Właśnie wtedy powstał Państwowy Dom Rencisty nr 1 w Krakowie, który po 25 latach został przekształcony w Dom Pomocy Społecznej. 

Dzisiaj odbył się uroczysty jubileusz, udział w nim wzięła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która przekazała pamiątkową ramę. Obecny był także dyrektor Wydziału Polityki Społecznej MUW Kraków Ryszard Jaworski.

- Wyrażam szczere gratulacje oraz słowa najwyższego uznania i szacunku za wieloletnią, pełną oddania pracę na rzecz osób potrzebujących wsparcia. To wyjątkowe wydarzenie jest nie tylko świętem długoletniej działalności DPS, ale przede wszystkim świadectwem Państwa zaangażowania i nieustającej pracy dla dobra jego mieszkańców. Dziękuję Dyrekcji oraz wszystkim Pracownikom za codzienny trud, troskę i serce wkładane w opiekę nad drugim człowiekiem. Państwa praca jest wyrazem najwyższych wartości - szacunku, solidarności i odpowiedzialności społecznej. Życzę Państwu dalszych sukcesów, wszelkiej pomyślności, nieustającej energii w realizacji codziennych zadań oraz wielu powodów do dumy z tworzenia miejsca pełnego troski i godności - przekazała I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. 


2026-06-16
Na zdjęciu zespół wykonujący utwór, w tle na ekranie wyświetla się duża flaga Stanów Zjednoczonych oraz teksty odnoszące się do tematyki wydarzenia

W Krakowie odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji 250. rocznicy powstania Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wydarzenie to stanowiło nie tylko okazję do upamiętnienia jednego z najważniejszych momentów w historii współczesnego świata, ale także do podkreślenia głębokich, wieloletnich relacji i strategicznej współpracy łączącej Polskę i USA.

Krakowskie spotkanie zgromadziło wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyły dyrektor generalna MUW w Krakowie Lucyna Gajda, I zastępczyni dyrektora Biura Wojewody Monika Kolasa oraz II zastępczyni dyrektora Biura Wojewody Beata Dziedzic.

2026-06-16
Na zdjęciu uczestnicy spotkania, między innymi konsul Węgier oraz Dyrektor Generalna, w tle na ścianie widoczna fototapeta budynku.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Instytutu i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony Węgier. 

W spotkaniu uczestniczył konsul generalny Węgier Tibor Gerencsér, dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, a także dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.

Rozmowy dotyczyły remontów cmentarzy wojennych w Polsce, z okresu I wojny światowej oraz omówienia możliwości dalszej współpracy między instytucjami.

2026-06-16
Inauguracja akcji Bezpieczne Wakacje 2026 organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Wydarzenie odbyło się w Łapczycy. Na zdjęciu II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek podczas przemówienia

Do ostatniego dzwonka pozostało już tylko kilka dni. W związku z tym Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie zainaugurowała akcję „Bezpieczne Wakacje 2026”. W wydarzeniu, które odbyło się w Łapczycy, udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

- W przyszłym tygodniu zaczynają się wakacje, upragniony czas beztroski dla wszystkich uczniów. Warto jednak pamiętać, że dla służb i instytucji jest to czas wzmożonej pracy. Pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas wypoczynku, bo udane wakacje to przede wszystkim bezpieczne wakacje - mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. 

wstecz    do góry     drukuj