2021-01-19
Granatowa grafika z białymi i czerwonymi paskami, na której widnieje napis Łóżka dla pacjentów COVID-19, województwo małopolskie

2188 / 872 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 / liczba łóżek zajętych

218 / 95 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 / liczba respiratorów zajętych

270 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Stan na dzień: 19.01.2021, godz. 9.00

2021-01-19
Zdjęcie wykonane podczas pogrzebu Andrzeja Ossowskiego.

Na cmentarzu Batowickim w Krakowie odbył się dziś pogrzeb – zmarłego 12 stycznia – Andrzeja Ossowskiego, byłego wykładowcy AGH i Politechniki Krakowskiej, zaangażowanego w powstanie pomnika Pála Telekiego. W uroczystości uczestniczyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Kolarski oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej Andrzej Ossowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Order – w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – na ręce syna Zmarłego przekazał minister Wojciech Kolarski.

2021-01-18
Zdjęcie przedstawia premiera Mateusza Morawieckiego i uczestników uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Kornela Morawieckiego w gminie Alwernia.

Gmina Alwernia uhonorowała Kornela Morawieckiego. Dziś w miejscowości Źródła premier Mateusz Morawiecki odsłonił tablicę upamiętniającą jego ojca i zarazem zasłużonego działacza „Solidarności”. W uroczystości wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także Mieszkańcy i włodarze gminy.

– Jestem wdzięczny Mieszkańcom Alwerni, że postanowili taki punkt utworzyć, który będzie drogowskazem wzmocnionej świadomości narodowej i walki o tożsamość i przyjaźń. Mój ojciec byłby dumny, że Polska staje się coraz silniejszym krajem. (…) Jak mówił nasz książę poetów, narody, które mają pamięć, mają też sumienie. Dlatego ważne, żeby tę pamięć pielęgnować. Mój ojciec należał do ludzi, którzy wierzyli w to, że niepodległość nie kłóci się ze zjednoczoną Europą – mówił premier Mateusz Morawiecki.

2021-01-18
Grafika przedstawia zdjęcie dzieci z pucharem i napis Program Sport Wszystkich Dzieci.

Rozwijać zainteresowanie sportem poprzez wspieranie przedsięwzięć upowszechniających aktywność fizyczną dzieci i młodzieży – taki jest główny cel programu rządowego „Sport Wszystkich Dzieci”. Jeszcze przez kilka dni można składać wnioski.

Na realizację programu w 2021 roku przeznaczono kwotę 49 mln zł. Nabór ruszył w listopadzie 2020 roku. Program podzielony jest na trzy moduły. W przypadku projektu: „Lokalny Animator Sportu” nabór już się zakończył, ale w ramach pozostałych dwóch zadań ciągle jeszcze można aplikować:

2021-01-18
Zdjęcia przedstawiają ceremonię pogrzebową świętej pamięci Kazimierza Kubraka

Na cmentarzu w Grębałowie w Nowej Hucie odbył się dziś pogrzeb – zmarłego 9 stycznia – Kazimierza Kubraka, działacza „Solidarności” i opozycjonisty w PRL.

Za swe wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Kazimierz Kubrak został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Order na ręce pana Józefa Tyliszczaka – brata Zmarłego – przekazał I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

2021-01-18
Zdjęcie przedstawia wojewodę małopolski Łukasza Kmitę.

Aktualna realizacja Narodowego Programu Szczepień, wyniki badań przesiewowych nauczycieli na obecność wirusa SARS-CoV-2, wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli podczas pandemii – to główne tematy dzisiejszej rozmowy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą w Radiu Kraków.

Przypomnijmy, że firma Pfizer czasowo zmniejszyła wielkość dostaw szczepionek przeciw COVID-19. Jak jednak podkreślił wojewoda, nie są zagrożone szczepienia drugą dawką preparatu dla osób, które już się zaczepiły.

- Dziś ruszamy ze szczepieniem w DPS-ach. Aż 70% osób z DPS-ów chce się zaszczepić. To około 5300 osób. To sytuacja zależna tylko od decyzji Pfizera i Komisji Europejskiej. Mamy nadzieję, że te dostawy wrócą do normalnej formuły – mówił Łukasz Kmita.

Wojewoda wyjaśnił natomiast, jak proces szczepień został rozszerzony w oparciu o szpitale tymczasowe.

2021-01-18
Zdjęcie z wręczenia czeków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wręczyli dziś czeki potwierdzające przyznanie środków z drugiej odsłony Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla samorządów z powiatów krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego oraz proszowickiego. Dofinansowanie obejmuje kwotę blisko 90 mln zł. To środki, które umożliwią zrealizowanie szeregu ważnych i potrzebnych inwestycji.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli małopolscy posłowie: Elżbieta Duda, Władysław Kurowski oraz Krzysztof Kozik.

- Czeki, które dziś wręczamy, potwierdzają, jak bardzo rządowi premiera Mateusza Morawieckiego zależy na wsparciu samorządów oraz poszerzaniu współpracy zarówno z powiatami, jak i gminami. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to swoista tarcza dla samorządów – tak istotna w dobie kryzysu wywołanego przez COVID-19. Jestem przekonany, że przekazane środki zostaną efektywnie wykorzystane w celu poprawy jakości życia Mieszkańców, bo temu służą takie inwestycje, jak rozbudowa dróg, szkół, budowa sal gimnastycznych czy świetlic – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

wstecz    do góry     drukuj