2021-04-17
Granatowa grafika z białymi i czerwonymi paskami, na której widnieje napis Łóżka dla pacjentów COVID-19, województwo małopolskie

4224 / 2717 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 / liczba łóżek zajętych

483 / 394 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 / liczba respiratorów zajętych

383 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Stan na dzień: 17.04.2021, godz. 9.00  

2021-04-17
Grafika poglądowa promująca akcję Zgłoś się po biało-czerwoną

Z okazji 17. rocznicy Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, harcerki i harcerze z ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz Okręgu Małopolskiego ZHR dostarczą pierwszym 1700 Małopolanom, którzy zgłoszą się poprzez formularz, flagi RP, ufundowane przez Wojewodę Małopolskiego.

Kontynuując służbę podczas pandemii, harcerscy wolontariusze po raz kolejny chcą dotrzeć ze swoją pomocną dłonią wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Tym razem harcerki i harcerze zapukają do Państwa domów z naszą biało-czerwoną, by szerzyć ideę radosnego patriotyzmu i zachęcić do wspólnego świętowania.

2021-04-16
Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. sytuacji hydrologicznej

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał dziś doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym podjęty został temat obecnej sytuacji hydrologicznej w woj. małopolskim.

W wideokonferencji udział wzięli m.in. wicewojewoda małopolski Józef Leśniak dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora, hydrolog Aleksandra Chamerlińska-Kulka z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

2021-04-16
„Forum Intensywnej Terapii”

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył dzisiaj w konferencji naukowo-szkoleniowej organizowanej przez Ośrodek Intensywnej Terapii i Medycy Okołozabiegowej, pt. „Forum Intensywnej Terapii”.

Spotkanie przeznaczone było szerokiemu gronu odbiorców z różnych grup zawodowych: lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Dotyczyło interdyscyplinarnych zagadnień związanych z postępowaniem z pacjentami w stanach krytycznych oraz szeroko pojętą intensywną terapią.

2021-04-16
Sprzęt ratujący życie

Sytuacja epidemiczna w naszym województwie była bardzo dynamiczna. Nie wiemy, co przyniosą kolejne dni, choć wszyscy życzylibyśmy sobie, aby liczba osób hospitalizowanych spadała. W ostatnim czasie wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie środków ochrony osobistej i urządzeń medycznych. Te już dotarły do stolicy Małopolski. Niebawem zostaną przekazane do szpitali zajmujących się pacjentami z COVID-19.

Dziś na terenie magazynów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Półłanki w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita przedstawił zakres wsparcia, które otrzymały małopolskie podmioty lecznicze. W spotkaniu z mediami uczestniczył również dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Andrzej Pasek. Briefing towarzyszył kolejnej już dostawie sprzętu z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

2021-04-15
Już niebawem ruszy pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Małopolsce

- Obecnie mamy w Małopolsce blisko 550 miejsc, w których prowadzone są szczepienia przeciw COVID-19. Niebawem liczba ta będzie znacząco większa. Producenci zapowiedzieli duże dostawy szczepionek do Polski. To właśnie dlatego realizacja Narodowego Programu Szczepień przyśpiesza. W każdym powiecie powstaną Punkty Szczepień Powszechnych, na które rząd premiera Mateusza Morawieckiego przekaże dodatkowe pieniądze. Nasza małopolska sieć Punktów Szczepień Powszechnych obejmie co najmniej 43 lokalizacje, a pilotaż ruszy 19 kwietnia w hali MOSiR w Olkuszu, której szacunkowy potencjał to 700 szczepień dziennie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2021-04-15
Wsparcie dla pacjentów po przebyciu COVID-19

Wymagająca walka, jaką toczymy od ponad roku z epidemią, stawia przed nami różne wyzwania. Z każdym dniem jesteśmy jednak bogatsi o wiedzę dotyczącą specyfiki choroby, jaką jest COVID-19. Dzisiaj wiemy już między innymi, że troska o pacjenta zarażonego wirusem Sars-CoV-2 nie kończy się w chwili jego wyzdrowienia. Dlatego w coraz szerszym zakresie udostępniane są oddziały rehabilitacji pocovidowej. Jeden z nich funkcjonuje w Rabce-Zdroju.

To właśnie w Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym im. dr. A. Szebesty w Rabce Zdroju oddane zostały dzisiaj dla pacjentów dwie nowe pracownie. W uroczystym otwarciu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także senator Bogdan Pęk, wicemarszałek województwa śląskiego Izabela Domogała, burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder.

wstecz    do góry     drukuj