2022-06-28
Odsłonięcie pomnika gen. dyw. dr. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego

30 czerwca 2022 r. na cmentarzu Rakowickim nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Na wydarzenie zapraszają organizatorzy: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie dr n. przyr. Wojciech Giermaziak.

– Bolesław Wieniawa-Długoszowski był najwierniejszym adiutantem i przyjacielem Józefa Piłsudskiego. Na kartach historii zapisał się jako wielki patriota. Pomnik, który odsłonimy w najbliższy czwartek, będzie oddaniem czci jego pamięci. Serdecznie zapraszam do udziału w uroczystościach – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2022-06-29
Zdjęcie poglądowe z uroczystości otwarcia nowego Komisariatu Policji w Zatorze.

Jego budowa wraz z wyposażeniem kosztowała 4 miliony złotych. Będzie miejscem służby i pracy dla 18 policjantów oraz 2 pracowników cywilnych. Nowy Komisariat Policji w Zatorze znajduje się przy ul. Słowackiego 15a i dziś nastąpiło jego uroczyste otwarcie. W wydarzeniu uczestniczyli poseł Rafał Bochenek oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Był obecny także komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion.  

2022-06-29
Upały!!!

IMGW-PIB wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o upałach, którym objęta jest większa część naszego województwa (11 powiatów). Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 32°C do 35°C, w czwartek i piątek lokalnie 37°C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 18°C do 21°C, nie przyniesie zatem wytchnienia od upałów. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do 1 lipca 2022 do godz. 20.00.

- Przechodząca przez Polskę fala upałów zaczyna być coraz bardziej odczuwalna. Małopolskie dyspozytornie odnotowują zwiększoną liczbę zgłoszeń do zasłabnięć, duszności czy też problemów kardiologicznych. To nawet o ok. 20% więcej zgłoszeń przyjmowanych zarówno przez dyspozytornię w Krakowie, jak i w Tarnowie, które wiążą się z wysłaniem karetki. Znaczna część tych dolegliwości może być związana z wysoką temperaturą. Jak wynika z relacji Zespołów Ratownictwa Medycznego, główną przyczyną takich interwencji jest niedostateczne nawodnienie organizmu oraz ekspozycja na działanie wysokiej temperatury otoczenia. Trzeba tu również wspomnieć, że zwiększyła się też liczba wezwań do osób będących pod wpływem alkoholu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2022-06-29
Weź udział w II ogólnopolskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”!

W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest Organizatorem konkursu, zapraszamy do udziału w II ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”. Nagraj i prześlij swój film do Organizatora konkursu. Pokaż, jak zmienia się polska wieś.

2022-06-28
Zdjęcie poglądowe z uroczystości wręczenia przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę odznaczeń państwowych.

- Codzienna praca zawodowa wykonywana z ponadstandardowym zaangażowaniem, działalność na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju honorowego krwiodawstwa, ochrony przeciwpożarowej , przeciwdziałania epidemii COVID-19… Dziś widzimy, jak różnorodna może być służba na rzecz Małopolski i jak wielu jest Małopolan, którzy odznaczają się szeregiem zasług w tak licznych dziedzinach. Zarazem kolejne Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, które mam zaszczyt wręczyć, potwierdzają, że Niepodległa jest w nas. I w nas jest potrzeba, aby wiernie służyć naszej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i wkładać cząstkę siebie w jej rozwój – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się dziś spotkanie, podczas którego wojewoda wręczył odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę blisko 50 Małopolanom zasłużonym w działalności publicznej, społecznej i kulturalnej, w przeciwdziałaniu epidemii wirusa SARS-Cov-2 oraz zasłużonym dla Niepodległej w działalności na rzecz demokracji i wolności. Wśród wręczonych odznaczeń był również medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

2022-06-28
Zdjęcie poglądowe z podpisania umów na dofinansowanie z małopolskimi szpitalami.

- Służba zdrowia to element złożonego mechanizmu składającego się na bezpieczeństwo Małopolan. Dlatego każda inwestycja polegająca na zakupie nowoczesnego sprzętu dla szpitali, nowych karetek czy na przeprowadzeniu remontu wprost przekłada się na jakość  usług świadczonych na rzecz mieszkańców, a tym samym na ich bezpieczeństwo. Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 pozwalają też na równomierne wsparcie podmiotów leczniczych z obszaru całej Małopolski. Dzisiaj podpisujemy kolejne umowy, które są dowodem na to, że rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z dużą troską podchodzi właśnie do tego zagadnienia – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Dzięki Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19 do 35 małopolskich podmiotów leczniczych (34 szpitali i pogotowia ratunkowego) łącznie trafi kwota blisko 52 mln zł. Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał kolejne umowy potwierdzające przyznane dofinansowanie – tym razem z dyrektorami: Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpitala Powiatowego im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Szpitala im. dr. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, Bonifraterskiego Centrum Medycznego – Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie, Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu, a także Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

2022-06-27
Zdjęcie poglądowe przedstawiające wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy w Małopolsce.

– To już ponad 4 miesiące, gdy polski rząd realizuje złożony i wielowymiarowy system pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Obejmuje on zarówno zakwaterowanie, proces nadawania numerów PESEL, jak i szeroki wachlarz świadczeń. Tylko w Małopolsce z budżetu państwa i Funduszu Pomocy na wsparcie uchodźców przeznaczyliśmy już blisko 350 mln zł – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

wstecz    do góry     drukuj