2021-08-04
Granatowa grafika z białymi i czerwonymi paskami, na której widnieje napis Łóżka dla pacjentów COVID-19, województwo małopolskie

491 / 36- ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 / liczba łóżek zajętych

43 / 7 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 / liczba respiratorów zajętych

536 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Stan na dzień: 4.08.2021, godz. 9.00

2021-08-04
Spotkanie z konsultantami wojewódzkimi w ochronie zdrowia

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się dziś z konsultantami wojewódzkimi w dziedzinach lekarskich. Wojewoda podziękował im za dotychczasowy wkład w działania na rzecz ochrony zdrowia w naszym regionie w szczególności w trudnym okresie pandemii.

- Dziękuję Państwu za szczególną aktywność i zaangażowanie w czasie epidemii. Państwa praca – praca w służbie ochrony zdrowia – jest nieoceniona. Dziękuję za Państwa wsparcie także w zakresie realizacji Narodowego Programu Szczepień - mówi przedstawiciel rządu w terenie.

2021-08-04
Zdjęcie poglądowe z konferencji prasowej wojewody Łukasza Kmity w sprawie nowego naboru w ramach RFRD.

Prawie 800 km zmodernizowanych lub nowo powstałych dróg lokalnych, blisko 770 mln rządowych środków i ponad 700 inwestycji. To bilans czterech naborów do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Każda z tych inwestycji to osobna historia. Za każdą stoją Mieszkańcy i ich potrzeby, a także lokalne firmy, które dzięki kontraktom mogą utrzymywać miejsca pracy. Każde to łącznik między pracą a domem. I właśnie dlatego rozwój dróg gminnych i powiatowych jest tak ważny dla polskiego rządu. Przed nami kolejna odsłona Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Trwa nabór na rok 2022.

Zmieniamy drogi lokalne

- Trzeba było szczególnej determinacji, aby zmienić sposób postrzegania dróg lokalnych. Trzeba było konsekwencji, aby na tak szeroką skalę realizować ten strategiczny projekt. Dla rządu Premiera Mateusza Morawieckiego drogi lokalne i ich rozwój stanowią jeden z priorytetów. Wiemy, jak ważne dla Mieszkańców jest to, by były bezpieczne i komfortowe. Zobowiązaliśmy się do stałych i znacznych nakładów na rozbudowę sieci dróg gminnych i lokalnych. Dotrzymujemy słowa. Otwierając nowy nabór, podsumowujemy dotychczasowe. Liczby mówią za siebie, choć nie mówią tego, jak wielu wypadków udało się uniknąć dzięki poprawie standardów dróg lokalnych czy jak wiele codziennych spraw szybciej załatwić. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to inwestycja w Polskę lokalną – stała i priorytetowa dla polskiego rządu inwestycja – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2021-08-03
Zielone światło dla obwodnicy Chełmca

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. „zrid”) dla zadania „Budowa obwodnicy Chełmca w ciągu drogi krajowej nr 28”. Obwodnica ta ominie także od północnego zachodu Nowy Sącz. Wydany dziś „zrid” obejmuje odcinek o długości ponad 1400 m.

W Nowym Sączu, przy rondzie, do którego dowiązana zostanie nowa obwodnica, odbył się briefing prasowy, podczas którego wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał wydaną decyzję zastępcy dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i  Autostrad – Oddziału w Krakowie Robertowi Jakubiakowi. W briefingu uczestniczyli również posłowie Jan Duda oraz Arkadiusz Mularczyk.

2021-08-03
Srebrny Krzyż Zasługi dla dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu Lidii Zelek

Działalność na rzecz ochrony zdrowia to praca dla dobra wspólnego. Za szczególne zaangażowanie w tym obszarze Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Wyróżnienie, przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, wręczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Dziękuję za Pani zaangażowanie, oddanie pracy i codzienne podejmowanie tych niełatwych wyzwań, z jakimi mierzy się kierowana przez Panią placówka. Szczególnie ostatnich kilkanaście miesięcy wiązało się z wieloma wyzwaniami, podejmowaniem ponadstandardowych rozwiązań i działań. Pokazały one, że kluczowe znaczenie ma w takich sytuacjach dobra współpraca. Bardzo za nią Pani Dyrektor dziękuję. Pani Dyrektor sercem związana jest z nowosądeckim Szpitalem i serce też oddaje służbie na rzecz ochrony zdrowia Mieszkańców Nowosądecczyzny – podkreślał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2021-08-03
Prymas Tysiąclecia

Dziś obchodzimy 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wspólnie z II wicewojewodą małopolskim Ryszardem Pagaczem złożyli wieńce przy popiersiu Prymasa Tysiąclecia w krakowskim parku Jordana.

- Pamiętamy o Wielkim Patriocie, jakim był ksiądz kardynał Stefan Wyszyński. Jak w 1978 roku powiedział do Kardynała Jan Paweł II, „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2021-08-02
77. Rocznica likwidacji „Zigeunerlager” w KL Auschwitz-Birkenau

W Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów, na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy likwidacji Zigeunerlager. Obóz ten pochłonął  4300 Romów i Sinti. W uroczystościach wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W 2011 roku polski Sejm dla upamiętnienia 500 000 Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie ogłosił 2 sierpnia jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Cztery lata później Parlament Europejski uchwalił 2 sierpnia jako Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów.

wstecz    do góry     drukuj