2025-06-17
Przy długim stole podczas odprawy siedzą kierownictwo KW PSP oraz II zastępczyni dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW i pełnomocniczka wojewody do spraw koordynacji w zakresie wdrażania i realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na obszarze województwa małopolskiego Justyna Czopek.

W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie odbyła się odprawa, której tematem były zagadnienia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. W spotkaniu, oprócz kierownictwa KW PSP, uczestniczyli także komendanci powiatowi i miejscy PSP z terenu województwa małopolskiego. Z ramienia wojewody Krzysztofa Jana Klęczara, w odprawie wzięła udział II zastępczyni dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW i pełnomocniczka wojewody do spraw koordynacji w zakresie wdrażania i realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na obszarze województwa małopolskiego Justyna Czopek.

Podczas odprawy omówione zostały aktualne zadania i wyzwania w zakresie ochrony ludności, jak również najważniejsze aspekty funkcjonowania systemu obrony cywilnej. Szczególną uwagę zwrócono na współpracę pomiędzy jednostkami PSP a administracją samorządową i innymi służbami w ramach reagowania na sytuacje kryzysowe.

2025-06-17
Na szarym tle z prawej strony biały napis - Budowa skoordynowanego systemu pomocy specjalistycznej opartego na Specjalistycznych Centrach Wspierających Edukację Włączającą. Poniżej na fioletowym pasku napis KONKURS GRANTOWY edycja II. Po lewej stronie pomarańczowe kółko z napisem 285 SCWEW. Na białym pasku u dołu loga - Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, flaga RP, flaga Unii Europejskiej z dopiskiem Dofinansowane przez UE, Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie ogłosił II edycję konkursu grantowego dotyczącego utworzenia Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukacją Włączającą (SCWEW). Konkurs ten jest prowadzony w ramach projektu pn. „Budowa skoordynowanego systemu pomocy specjalistycznej opartego na Specjalistycznych Centrach Wspierających Edukację Włączającą”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

– Dążymy do utworzenia sieci 285 specjalistycznych centrów w całej Polsce. Specjalistyczne Centra Wspierające Edukacją Włączającą zapewnią wsparcie specjalistyczne i rozwój kompetencji kadry przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w zakresie edukacji dostępnej dla wszystkich. Centra te utworzą wypożyczalnie, które będą dysponowały specjalistycznym sprzętem, technologiami asystującymi i pomocami dydaktycznymi, wspierającymi nauczycieli w pracy ze zróżnicowanymi grupami dzieci. W pierwszej turze konkursu dofinansowanie otrzymało 14 organów prowadzących placówki specjalne. Zachęcam zainteresowane podmioty do składania wniosków – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2025-06-16
Młodzi muzycy w Operze Krakowskiej

14. Koncert Uczniów i Absolwentów Szkoły Muzycznej I stopnia im. Hieronima Henryka Baranowskiego w Zespole Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie zgromadził w Operze Krakowskiej licznych gości i sympatyków muzyki. W wydarzeniu uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Muzyka to uniwersalny język, który pozwala wyrażać uczucia, przekraczać bariery i zbliżać ludzi – niezależnie od wieku czy ograniczeń. Gratuluję wszystkim młodym muzykom odwagi i talentu. Dzisiejszy koncert jest dowodem na to, że pasja i praca potrafią otwierać drzwi do pięknego świata sztuki – powiedziała I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

2025-06-16
Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Na zdjęciu nagrodzony prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński podczas przemówienia

Nagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich została ustanowiona mocą testamentu Erazma Jerzmanowskiego w 1908 r. Po raz pierwszy została wręczona przez Akademię Umiejętności w 1915 r. To coroczna nagroda za prace literackie, naukowe lub humanitarne. Opiekę nad tym przedsięwzięciem sprawuje Akademia Umiejętności.

W Komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Nagrodzony został prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński. Udział w uroczystości wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. Obecny był także marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz I zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.

2025-06-16
Podpisanie umów w ramach programu Aktywny Maluch w gminie Skrzyszów. Na zdjęciu I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, posłanka Urszula Augustyn oraz przedstawiciele samorządu gminy Skrzyszów

- Dzięki podpisanej dzisiaj umowie do gminy Skrzyszów trafi kwota ponad 2 mln zł w ramach programu „Aktywny Maluch 2022-2029”. Środki te zostaną przeznaczone na utworzenie 30 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w żłobku w Skrzyszowie. Co istotne, gmina Skrzyszów korzystała już z programu „Aktyny Maluch”. Teraz, dzięki kolejnemu dofinansowaniu, zwiększy się ilość miejsc. Właśnie tak – dzięki programowi „Aktywny Maluch” – rozwijamy opiekę żłobkową w Małopolsce – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Podczas spotkania w Gminnym Żłobku w Skrzyszowie I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger podpisała umowę z wójtem gminy Skrzyszów Marcinem Kiwiorem. Obecna była także posłanka Urszula Augustyn.

2025-06-16
Na zdjęciu wojewoda Krzysztof Jan Klęczar oraz kobieta w regionalnym, góralskim stroju trzymający pamiątkową ramę z życzeniami podczas uroczystości nadania imienia Przedszkolu w Starem Bystrem imienia Świętych Dzieci z Fatimy. Za nimi w tle kolorowa dekoracja.

To wielkie wydarzenie dla całej przedszkolnej społeczności. Święte Dzieci z Fatimy od dziś będą patronem Przedszkola nr 1 Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Starem Bystrem. W uroczystości wziął udział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania dla całej społeczności przedszkola za przygotowanie tego wydarzenia. Nadanie przedszkolu imienia patrona to nie tylko ważny moment w historii placówki, ale także zobowiązanie do pielęgnowania wartości, którymi kieruje się opiekun. Poświęcenie sztandaru jest znakiem wierności, honoru i męstwa. Życzę, by te wartości były obecne w życiu całej społeczności przedszkolnej, a każdy dzień obfitował w wiele pięknych i niezapomnianych chwil – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który przekazał na ręce dyrekcji szkoły pamiątkową ramę oraz symboliczny prezent. 

2025-06-16
Podpisanie umów w ramach programu Aktywny Maluch w gminie Mogilany. Na zdjęciu dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik, wójt gminy Mogilany Jerzy Przeworski oraz sekretarz gminy trzymający umowę i znak

W Mogilanach w powiecie krakowskim powstaje nowy żłobek, który zapewni opiekę dla 150 dzieci do lat 3. Na jego utworzenie gmina Mogilany otrzymała w ramach programu „Aktywny Maluch 2022-2029” blisko 11 mln zł.

Podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Mogilanach podpisana została umowa potwierdzająca dofinansowanie. Podpisy na niej złożyli – w imieniu wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara – dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik oraz wójt gminy Mogilany Jerzy Przeworski.

wstecz    do góry     drukuj