„Kultura staropolska” w Zamku Pieskowa Skała. Otwarcie nowej wystawy stałej
2023-06-29

Galeria portretowa przedstawicieli rodziny Sapiehów, zespół cynowych XVII-wiecznych sarkofagów Sieniawskich z plastycznymi figurami  zmarłych rycerzy na wiekach oraz kolekcja złoconych i srebrnych łyżek staropolskich. To niektóre z cennych zabytków i unikatowych pamiątek historycznych wystawy „Kultura staropolska”. Uroczyste otwarcie nowej ekspozycji odbyło się w Zamku Pieskowa Skała będącym oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.

W otwarciu wystawy udział wziął wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Uroczystość była okazją do wręczenia dyrektorowi Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzejowi Betlejowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Cztery sale, kaplica i krypta

Otwarta dzisiaj wystawa powstała z potrzeby zachowania i ochrony naszego dziedzictwa kulturowego. „Kultura staropolska” obejmuje także szeroką ofertę edukacyjną. Jest swoistym powrotem do przeszłości. Cenne eksponaty ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu przybliżają zwiedzającym minione czasy i dają możliwość przekonania się, jak rozmaite były tradycje szlacheckie. Wystawa jest imponującym zbiorem zabytków. Jest kolejnym powodem, dla którego warto na nowo odkryć Zamek Pieskowa Skała. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i osobistego przekonania się, jak wyjątkowa jest „Kultura staropolska” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

„Kultura staropolska” jest wystawą stałą. Zwiedzający mogą podziwiać zbiory malarstwa, złotnictwa, rzemiosła artystycznego i militariów w czterech salach parteru, a także kaplicy i krypcie usytuowanych w innej części zamku.

Dzięki programowi KULTURA Mechanizm Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 przedstawiamy dziś zwiedzającym najważniejsze dzieła kultury staropolskiej: galerię kodeńską Sapiehów oraz wspaniałe, XVII-wieczne cynowe sarkofagi Sieniawskich pochodzące z Brzeżan. Można je określić jako swego rodzaju „pomniki” kultury Rzeczypospolitej okresu nowożytnego. Nasi goście zwiedzą też odrestaurowaną kaplicę zamkową, która wygląda imponująco – zaprasza dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej.

Nowe oblicze Zamku Pieskowa Skała

W ramach Programu KULTURA Mechanizmu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Zamkowi Królewskiemu na Wawelu 1,9 mln zł na modernizację oddziału Zamku Pieskowa Skała.

Gruntowny remont przeszły nie tylko zamkowe dziedzińce, ale także kaplica św. Michała Archanioła wraz z poddaną konserwacji pierwotną XVII-wieczną polichromią. Odnowiono też znaczące dla wawelskiej kolekcji muzealia –  dwie barokowe szafy oraz XVIII-wieczny zapewne dłuta Michała Klahra, datowany na początek XVII wieku ołtarz znajdujący się w kaplicy.

W ramach projektu pn. „Wielokulturowa Rzeczpospolita – Zamek Pieskowa Skała” dokonano również specjalistycznych pomiarów warunków klimatycznych panujących w przestrzeni ekspozycji w Zamku, w celu stworzenia lepszej ochrony dla muzealiów i całego obiektu.

Realizacja projektu była możliwa dzięki znaczącym środkom z budżetu państwa oraz wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Całkowita kwota jego realizacji wyniosła ponad 18,4 mln zł.

Zamek Pieskowa Skała położony w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, od wieków góruje nad malowniczą Doliną Prądnika. Wpisany w jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa jest dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju. Dziś jako Muzeum stanowi oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zasługi dla Państwowych Zbiorów Sztuki

Podczas uroczystości w Zamku Pieskowa Skała wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył dyrektorowi prof. Andrzejowi Betlejowi przyznany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Order Odrodzenia Polski niech będzie zwieńczeniem dotychczasowego zaangażowania Pana Profesora w rozwój Państwowych Zbiorów Sztuki i podziękowaniem dla Pańskiego dorobku dla upowszechniania dziedzictwa kulturowego – podkreśla wojewoda Kmita.

Order został ustanowiony w 1921 roku. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Źródło: Zamek Królewski na Wawelu

20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek 20230629 zamek
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj