2018-11-14
Pracownicy MUW odznaczeni Medalami za Długoletnią Służbę
Z okazji Dnia Służby Cywilnej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń dla 23 pracowników MUW – za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. W imieniu prezydenta RP wojewoda małopolski Piotr Ćwik, w asyście wicewojewody Józefa Gawrona, wręczył Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. W wydarzeniu uczestniczył dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Szymon Strzelichowski.

– To dla nas wszystkich bardzo ważna uroczystość. W tym roku ma ona szczególny wymiar. Pamiętajmy, że odbudowa państwa polskiego była też związana z ciężką pracą administracji. Serdecznie Państwu dziękuję za to, że Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie jest sprawnym, dobrze naoliwionym mechanizmem. Odznaczenia, które miałem zaszczyt Państwu wręczyć, są tego potwierdzeniem. Z okazji Dnia Służby Cywilnej życzę Państwu wszelkiej pomyślności – powiedział wojewoda Piotr Ćwik.

2018-11-14
1 grudnia ruszają Elektroniczne Zwolnienia Lekarskie (e-ZLA)
Koniec z tradycyjnymi, papierowymi zwolnieniami. Od 1 grudnia zastąpią je e-zwolnienia. W środę 7 listopada przedstawiciele kierownictwa resortów rodziny i zdrowia rozpoczęli serię spotkań we wszystkich województwach, podczas których lekarzom i pracodawcom przybliżone zostaną zasady wprowadzania e-zwolnień. Spotkania potrwają do końca listopada. Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbył się briefing prasowy z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudy Uścińskiej oraz zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Roberta Dziedzica.

– Termin wprowadzenia obowiązkowych e-zwolnień zbliża się i jest to termin nieodwołalny. Wchodzi on w życie 1 grudnia br. Spotkania regionalne pokazują, że bardzo nam zależy na tym, aby kolejna ważna reforma została dobrze przeprowadzona. Gdy przejdziemy ten proces, zobaczymy, jak ważna jakościowo to zmiana. Vacatio legis było wydłużone, było wystarczająco dużo czasu na przygotowanie do reformy. Są także dodatkowe środki na ten cel. Zachęcamy lekarzy, aby nie czekali do ostatniej chwili na wdrożenie – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

2018-11-13
Święto Służby Cywilnej w małopolskiej Policji
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się uroczyste obchody Święta Służby Cywilnej. Podczas wydarzenia wojewoda Piotr Ćwik wręczył pracownikom małopolskiego garnizonu medale za długoletnią służbę.

- Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym. Dziękuję Państwu za sumienną i wzorową pracę, dzięki której małopolska Policja działa profesjonalnie i skutecznie - powiedział wojewoda Piotr Ćwik.
2018-11-13
mTożsamość
Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia publiczną aplikację mobilną (tzw. „mObywatel”), w ramach której zapewnia możliwość pobrania i okazywania dokumentu elektronicznego, zawierającego dane pobrane z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych („mTożsamość”).

11 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw. Jest to podstawa prawna dla funkcjonowania tzw. „mDokumentów”, czyli dokumentów elektronicznych przechowywanych na urządzeniach mobilnych, których użycie ma pozwalać obywatelom na potwierdzenie swojej tożsamości oraz posiadanych uprawnień, co w tym zakresie ma zastąpić użycie odpowiednich dla tych czynności dokumentów nieelektronicznych.

Pierwszym wydawanym „mDokumentem” jest dokument, któremu nadano użytkową nazwę „mTożsamość”. Dokument ten zawiera zdjęcie i dane osobowe użytkownika oraz dane z dowodu osobistego wydanego temu użytkownikowi pobrane odpowiednio z rejestru PESEL oraz z Rejestru Dowodów Osobistych. Możliwość pobrania „mTożsamości” na urządzenie mobilne zapewniana jest osobom, których tożsamość zostanie uprzednio potwierdzona w systemie teleinformatycznym Ministra Cyfryzacji (obecnie tożsamość takich osób potwierdzana jest najczęściej na podstawie danych „profilu zaufanego”).
2018-11-13
Rusza realizacja północnej obwodnicy Krakowa w ciągu S52
- Północna obwodnica Krakowa to przykład na to, że obecny rząd jest skuteczny i dotrzymuje słowa. Ta bardzo potrzebna dla miasta i regionu inwestycja nie była przewidziana w żadnym z dotychczasowych planów rozwoju infrastruktury drogowej. W ciągu niewiele ponad dwóch lat od decyzji o realizacji obwodnicy dzisiaj już podpisujemy umowę na jej wykonanie – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 13 listopada 2018 r. zawarła umowę na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S52, stanowiącej północną obwodnicę Krakowa. 12,5-kilometrową trasę zrealizuje turecko-polskie konsorcjum Gülermak i Mosty Łódź za ponad 1,4 mld zł.
2018-11-11
Kraków zapłonął... Obchody stulecia odzyskania niepodległości
Był to płomień pamięci, wdzięczności i dumy… Widoczny na Kopcu Kościuszki i w sercach wszystkich, którzy przyłączyli się do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Drugi raz nie będzie nam dane przeżyć tak wyjątkowych uroczystości. Dlatego ważne jest to, by takie rocznice świętować razem, by jednoczyć się wokół naszych symboli narodowych. Bo wszyscy tworzymy jedną biało-czerwoną wspólnotę!

Piknik wojskowy i koncert w przededniu stulecia odzyskania niepodległości
Uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już w sobotę 10 listopada. Na Rynku Głównym w Krakowie z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej odbył się piknik wojskowy „Służymy Niepodległej”.
2018-11-11
Ćwiczenie RENEGADE
Informujemy, że w dniach 14-15 listopada 2018 r. odbędzie się ćwiczenie RENEGADE z wykorzystaniem systemów alarmowania ludności.

W ramach ćwiczenia może zostać nadany sygnał alarmowy (sygnał akustyczny emitowany przez syreny alarmowe) dotyczący zagrożenia z powietrza.
wstecz    do góry     drukuj