2020-06-02
Tarcza antykryzysowa w regionach. Ponad 1,1 mld zł dla Małopolski

Ponad 1,1 miliarda złotych trafiło do przedsiębiorców z województwa małopolskiego w ramach różnych instrumentów tarczy antykryzysowej. – Zależy nam na ochronie jak największej liczby miejsc pracy, to dzisiaj priorytet. Robimy, co tylko możliwe, żeby firmy otrzymywały wsparcie jak najszybciej – powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Anna Schmidt-Rodziewicz.

Ministerstwo Rodziny rozpoczęło w poniedziałek cykl regionalnych konferencji i spotkań z przedsiębiorcami, którzy otrzymali wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. We wtorek w Krakowie wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz o działaniu Tarczy Antykryzysowej rozmawiała z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem oraz prezesem Laboratorium Medycznego Diagnostyka Jakubem Swadźbą.

2020-05-31
50-lecie kapłaństwa kapelana środowisk niepodległościowych

Błogosławieństwo od papieża Franciszka, list gratulacyjny od ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i odznaczenie od prezydenta RP Andrzeja Dudy – to wszystko w dowód wdzięczności za posługę kapłańską ojca Jerzego Pająka, który od wielu lat pełni funkcję kapelana Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Krakowskiego oraz krakowskiego oddziału Związku Sybiraków.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski wręczył – w imieniu prezydenta A. Dudy – wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas uroczystej mszy świętej sprawowanej z okazji 50-lecia święceń kapłańskich ojca Jerzego Pająka.

2020-05-29
Fundusz Dróg Samorządowych: podpisujemy umowy

Jak już informowaliśmy, z Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2020 Małopolsce przypadło 202,5 mln zł. Jesteśmy w trakcie podpisywania umów z samorządami. To na podstawie tych dokumentów udzielane będzie dofinansowanie na realizację inwestycji. 

Do 28 maja podpisaliśmy 14 umów z 9 jednostkami samorządu terytorialnego. Łączna wartość dofinansowania przekazanego na mocy tychże umów to blisko 47 mln zł. Kolejne umowy będą zawierane na bieżąco.

2020-05-29
Pociągi pojadą nowym mostem nad Wisłą w Krakowie

Wieczorem 29 maja składy kursujące linią średnicową z Krakowa Głównego do Krakowa Płaszowa pojadą przez nowy most kolejowy nad Wisłą. Tę dobrą wiadomość przekazali na briefingu prasowym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel.

- Dzisiaj udostępniony do ruchu zostaje nowy most kolejowy w Krakowie. Inwestujemy w nowoczesną kolej w całym kraju - m.in. w dużych aglomeracjach. Nowa infrastruktura oznacza większe możliwości dla przewozów aglomeracyjnych i znaczne skrócenie czasu przejazdu. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

2020-05-29
Zmieniamy szkolne stołówki

Nowoczesny piec, mikser, szatkownica do warzyw, nowe naczynia, sztućce, stoliki czy krzesełka – to przykładowa lista zakupów, które mogą zostać zrealizowane w ramach modułu trzeciego rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu”. Programu, który został opracowany m.in. po to, aby stołówki stały się dla uczniów i pracowników szkół przyjaznymi i estetycznymi miejscami.

Dziś na briefingu prasowym w Radziszowie w gminie Skawina wojewoda małopolski Piotr Ćwik przedstawił rozstrzygnięcie tegorocznej edycji programu. Do 40 małopolskich samorządów (w tym trzech powiatów) trafią środki w wysokości prawie 4 mln zł z przeznaczeniem na organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków w 60 szkołach podstawowych. Przyznane dofinansowanie wynosi od 19 996 zł do 80 000 zł dla jednej szkoły.  

2020-05-28
Wsparcie dla OSP z powiatu tarnowskiego

Znamy ich z interwencji związanych głównie z zagrożeniem pożarowym, ale także z wypadkami drogowymi, powodziami czy wichurami. Ochotnicze Straże Pożarne w swoich małych ojczyznach niosą pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Misję: "Bogu na chwałę – ludziom na pożytek" realizują, godząc służbę z pracą i życiem rodzinnym. Także w czasie epidemii mogliśmy przekonać się o ich ogromnym wsparciu i zaangażowaniu.

W Komendzie Miejskiej PSP w Tarnowie wojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się z przedstawicielami Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu tarnowskiego, aby nie tylko porozmawiać o obecnej sytuacji, ale także przekazać nowy, tak potrzebny sprzęt.

2020-05-28
O Tarczy Antykryzysowej w powiecie tarnowskim

To jedna z wielu takich sytuacji. Stworzona od podstaw firma rodzinna produkująca meble ogrodowe, zatrudniająca kilkanaście osób… Na polskim rynku od prawie 25 lat… Niedawno uruchomiony drugi zakład… Nagle musi zmierzyć się z koronawirusem i nową rzeczywistością: niemożność eksportu towaru za granicę, brak zamówień, drastyczny spadek obrotów…

To właśnie z myślą o takich przedsiębiorstwach stworzony został pakiet rozwiązań składających się na Tarczę Antykryzysową. O rządowym wsparciu, jakie już otrzymały firmy i pracownicy z powiatu tarnowskiego, mówił dziś wojewoda małopolski Piotr Ćwik na briefingu prasowym. Obecny był również starosta tarnowski Roman Łucarz oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie Stanisław Dydusiak. Briefing odbył się w Chojniku w gminie Gromnik, gdzie jeden ze swoich zakładów ma wspomniana firma „GiL. Meble ogrodowe”. 

wstecz    do góry     drukuj