2017-10-16
Minęło 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki
Tadeusz Kościuszko to postać szczególna w naszej historii – symbol wytrwałej walki o niepodległą Polskę. To także jeden z najbardziej znanych na świecie Polaków. Kraków uczcił 200. rocznicę jego śmierci.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta na Wawelu, którą celebrował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W wydarzeniach wzięli udział prezydent Andrzej Duda z małżonką, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, senator Marek Pęk oraz wicewojewoda małopolski Józef Gawron.
2017-10-13
Wdzięczność jest pamięcią serca
Dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Paleśnicy było to wyjątkowe wydarzenie. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej zmarłego w tym roku dyrektora Sylwestra Gostka stało się okazją, by wyrazić wdzięczność dla wyjątkowego nauczyciela, wychowawcy i społecznika.

Po mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Justyny w Paleśnicy uczestnicy w uroczystym przemarszu udali się do budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paleśnicy. Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej wicewojewoda małopolski Józef Gawron odznaczył pośmiertnie śp. Sylwestra Gostka Złotym Krzyżem Zasługi. Następnie nauczyciele oraz uczniowie zaprezentowali występ artystyczny nawiązujący do słów Jeana Massieu: „Wdzięczność jest pamięcią serca”.
2017-10-13
Pamięć o bezimiennych - zakończenie remontu na Glinniku
Cmentarz w krakowskich Przegorzałach, zwany „Glinnikiem”, to miejsce szczególne. To tu w latach 1939-1944 władze niemieckie przeprowadziły masowe egzekucje Polaków. Ofiary miały pozostać bezimienne, a miejsce ich pochówku nieznane. Jak podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przywracanie pamięci o tym, co wydarzyło się na „Glinniku”, ma wymiar symboliczny.

- Dbając o to miejsce, oddajemy godność spoczywającym tu ofiarom. Dzięki przeprowadzonemu remontowi cmentarz na „Glinniku” zyskał należyty kształt, a pomordowani Polacy zostali uczczeni. Wspólnie przywracamy pamięć o tym miejscu. Ważne, by udało się nam jeszcze przywrócić imiona tym, których tu rozstrzelano – mówi wojewoda.
2017-10-12
Posiedzenie Rady Programowej Ochotniczych Hufców Pracy
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Programowej Ochotniczych Hufców Pracy. W spotkaniu wziął udział wicewojewoda małopolski Józef Gawron, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej OHP. Obecni byli również komendant główny OHP Marek Surmacz oraz zastępca komendanta głównego OHP Renata Wicha.

Podczas spotkania omówiono wyzwania stojące przed OHP oraz przedstawiono sprawozdanie z realizowanych obecnie projektów.
2017-10-12
Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport
Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, które dziś zostało otwarte, to jedyny taki ośrodek w Polsce, który powstał, by przybliżyć wiedzę z zakresu lotnictwa zarówno dzieciom i młodzieży, jak i osobom dorosłym. W otwarciu Centrum uczestniczyli m.in. wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer.

Odwiedzający Centrum będą mogli skorzystać z nowoczesnych urządzeń multimedialnych i poznać wszystkie aspekty związane z przebiegiem podróży i funkcjonowaniem lotniska. Najmłodszym ośrodek oferuje m.in. wycieczki i lekcje tematyczne, kursy e-learningowe. Dla dorosłych przygotowano specjalistyczne szkolenia.

- Lotnisko z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki. Ponadto – jak widzimy – angażuje się również w działania edukacyjne. Centrum Edukacji Lotniczej łączy w sobie „przyjemne z pożytecznym” i z pewnością warto je odwiedzić – powiedział wojewoda małopolski.
2017-10-12
O geodezji i kartografii w międzynarodowym gronie
W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie Międzynarodowej Federacji Geodetów z udziałem delegacji z Bośni i Hercegowiny. Gości powitał wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

Cieszę się, że spotykamy się właśnie tutaj, w Krakowie – mówił wicewojewoda. – Dzięki temu spotkaniu możemy wymienić się doświadczeniami w zakresie kartografii i geodezji oraz wzajemnie się inspirować.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: główny geodeta kraju Grażyna Kierznowska, wiceprezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Ludmiła Pietrzak, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich Elżbieta Biel, małopolski inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Danuta Paluch, geodeta województwa Maciej Jezioro, dyrektor Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Krakowa Maria Kolińska oraz kierownik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji w Starostwie Powiatowym w Krakowie Anna Skórka. Wśród gości z zagranicy był dyrektor Biura Geodezji i Stosunków Własnościowych Rządu Bośni i Hercegowiny Željko Obradowić.
2017-10-11
Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkoleniowego OHP
Hufce pracy aktywizują młodzież w wymiarze społecznym oraz wspomagają proces podnoszenia jej kwalifikacji zawodowych i dostosowania do wymagań rynku pracy. Ważnym wydarzeniem dla hufców jest Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkoleniowego OHP, która tym razem odbyła się w krakowskim Centrum Jana Pawła II – patrona OHP. Na uroczystości obecny był wojewoda małopolski, który objął inaugurację swym patronatem honorowym.

- Życzę obecnej tu młodzieży oraz kadrze szkoleniowej Ochotniczych Hufców Pracy przede wszystkim wytrwałości oraz determinacji w dążeniu do wyznaczonych celów. Mam nadzieję, że rozpoczęty dziś rok szkoleniowy ułatwi młodzieży rozwój osobisty, zawodowy, ale okaże się również dobrym czasem dla spełnienia ambicji i zawiązania nowych przyjaźni – mówił wojewoda Piotr Ćwik.
wstecz    do góry     drukuj