2020-10-20
Granatowa grafika z białymi i czerwonymi paskami, na której widnieje napis Łóżka dla pacjentów COVID-19, województwo małopolskie

1824 / 1314 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 / liczba łóżek zajętych

153 / 132 - ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 / liczba respiratorów zajętych

95 - liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale

Stan na dzień: 20.10.2020, godz. 9.00

2020-10-15
Grafika z napisem Nowe zasady bezpieczeństwa i datą 17.10, na której widnieje mapa powiatów w województwie małopolskim oznaczonych odpowiednim kolorem w zależności od przydzielenia do stref, w których wprowadzone zostały dodatkowe obostrzenia sanitarne.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu od 17 października nowych zasad bezpieczeństwa oraz o poszerzeniu listy powiatów, które trafią do strefy czerwonej. Niemal cala Małopolska, z wyjątkiem czterech powiatów, trafi do strefy czerwonej.

W województwie małopolskim w strefie żółtej znalazły się powiaty: brzeski, dąbrowski, proszowicki i tarnowski. Pozostałe powiaty i miasta na prawach powiatu zostały zakwalifikowane do strefy czerwonej.

2020-10-20
Zdjęcie poglądowe przedstawiające mapy dotyczące modernizacji linii kolejowej nr 93.

Rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej to zadanie szczególnej rangi. W ostatnim czasie Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przygotował kilka tzw. zridów, umożliwiających realizację niezwykle ważnych lokalnie inwestycji drogowych. Natomiast pod koniec ubiegłego tygodnia z upoważnienia Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity została wydana decyzja umożliwiająca modernizację linii kolejowej nr 93, zaś dziś została podpisana decyzja dotycząca budowy toru łączącego stację Kraków Płaszów ze stacją Kraków Prokocim.

2020-10-20
Zdjęcie przedstawia spotkanie Wojewody Małopolskiego Łukasz Kmity. Na fotografii widać pięciu mężczyzn w garniturach siedzących przy stoliku

Koronawirus postawił przed nami wszystkimi szereg wyzwań, ale dostarczył też niezliczonych przykładów solidarności, dobrej współpracy i odpowiedzialności. Administracja rządowa współpracuje z samorządami, włodarze gmin i powiatów nawzajem się wspierają, a dyrektorzy szpitali na co dzień udzielają sobie pomocy. Wspólnym mianownikiem tych wszystkich działań jest bezpieczeństwo Mieszkańców.

Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity i wicewojewodów Zbigniewa Starca oraz Józefa Leśniaka z dyrektorami szpitali w Oświęcimiu Edwardem Piechulkiem i Chrzanowie Arturem Baranowskim. Tematem spotkania było uzgodnienie strategii walki z koronawirusem dla Małopolski Zachodniej w oparciu o współpracę pomiędzy ZOZ w Oświęcimiu i Szpitalem Powiatowym w Chrzanowie.

2020-10-20
Nie tylko COVID

Wobec zawartości artykułu „W szpitalu im. Dietla brakuje miejsc dla pacjentów "niecovidowych". "Musimy ich kłaść w salkach konferencyjnych", który ukazał się na portalu krakow.wyborcza.pl, prezentujemy dane dotyczące sytuacji w tymże Szpitalu.

Z informacji, jakie 16 października przekazała nam placówka, wynika, że na poszczególnych oddziałach liczba zajętych i wolnych łóżek była następująca:

  • I Oddział Chorób Wewnętrznych i Alergologii – 44 zajęte/ 6 wolnych,
  • II Oddział Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii – 39 zajętych/ 18 wolnych,
  • III Oddział Chorób Wewnętrznych, Metabolicznych i Geriatrii – 54 zajęte/ 5 wolnych,
  • Oddział Kardiologii – 29 zajętych/ 10 wolnych,
  • Oddział Neurologii – 35 zajętych/ 3 wolne,
  • Oddział Reumatologii, al. Focha (Oddział COVID-19) – 27 zajętych/ 3 wolne,
  • Oddział Rehabilitacji, al. Focha – 0 zajętych/ 38 wolnych,
  • Oddział Ortopedii, al. Focha – 14 zajętych/ 8 wolnych.
2020-10-19
Zdjęcie przedstawia pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popieluszko

19 października 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, kapelana warszawskiej Solidarności. Okrutnie torturowany a następnie zamordowany kapłan stał się symbolem duchowieństwa, które sprzeciwiając się władzy, zostało zamordowane.

Z okazji przypadającego dzisiaj Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych, wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył kwiaty przed pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko, upamiętniając tym samym wszystkich duchownych żyjących w różnych epokach, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

2020-10-17
Logo Narodowego Funduszu Zdrowia

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie przypomina o nowych produktach rozliczeniowych w podstawowej opiece zdrowotnej w związku z COVID-19.

Świadczenia te zostały wskazane w zarządzeniu Nr 161/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 15 października 2020 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (w załączniku 1 do zarządzenia).

wstecz    do góry     drukuj