2020-08-10
Decyzja o ustaleniu lokalizacji rurociągu Boronów – Trzebinia

7 sierpnia 2020 r. Wojewoda Małopolski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w sektorze naftowym dla przedsięwzięcia pn. „Budowa rurociągu produktowego Boronów – Trzebinia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi”.

Inwestycja w województwie małopolskim przebiega przez trzy gminy: Bolesław, Bukowno, Trzebinia (do Terminala Paliw). Na terenie województwa małopolskiego długość rurociągu wynosi 25 km, pozostała część inwestycji położona jest w województwie śląskim. Inwestorem jest: PERN S.A. – krajowy lider logistyki naftowej.

2020-08-10
100 umów w ramach Funduszu Dróg Samorządowych

W mijającym tygodniu kolejne samorządy podpisały umowy w ramach III naboru z Funduszu Dróg Samorządowych. Na podstawie tych dokumentów przekazywane będzie dofinansowanie na realizację inwestycji w powiecie dąbrowskim oraz gminach Proszowice i Jordanów.

Do 7 sierpnia 2020 r. podpisaliśmy w sumie 100 umów na łączną kwotę 154 185 317,00 złotych. Wśród nich są 3 umowy, które zatwierdziliśmy w ostatnim tygodniu. Środki zostaną przekazane na: przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Bolesław, rozbudowę drogi gminnej w miejscowości Naprawa oraz przebudowę drogi gminnej w miejscowości Kościelec.

2020-08-10
Wizyta ambasadora Danii w Krakowie

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie gościła delegacja duńska. Przewodniczył jej ambasador Ole Toft. W spotkaniu uczestniczyli wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec oraz dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa.

Ole Toft funkcję ambasadora objął niedawno. Zaznaczył, że Małopolska jest pierwszym regionem, który odwiedza. Podkreślił, że Polska i Dania współpracuje na wielu płaszczyznach, m.in. w zakresie medycyny. W Małopolsce swoją siedzibę mają duńskie firmy medyczne i farmaceutyczne. Podczas spotkania delegacje rozmawiały również o sytuacji epidemicznej w obu krajach oraz działaniach, które zostały wdrożone, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.

2020-08-10
Zmiany w funkcjonowaniu Wydziału Spraw Obywatelskich

Koronawirus SARS-CoV-2 jest trudnym przeciwnikiem. Niestety badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u jednego z pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którego siedziba znajduje się przy ulicy Sebastiana w Krakowie.

Oczywiście wobec tej sytuacji i toczącego się postępowania epidemiologicznego musimy wdrożyć odpowiednie środki. Przekłada się to przede wszystkim na ograniczenia w zakresie bezpośredniej obsługi klientów Wydziału Spraw Obywatelskich.

Od środy 12 sierpnia 2020 roku do odwołania Wydział Spraw Obywatelskich zaprzestaje przyjmowania klientów i przyjmowania bezpośrednio nowych wniosków. Dotyczy to przede wszystkim spraw paszportowych oraz spraw obywatelstwa polskiego.

2020-08-07
Blisko 7,7 mln złotych dla małopolskich gmin uzdrowiskowych

Zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz gminach uzdrowiskowych – gminy uzdrowiskowe oraz te posiadające status obszaru ochrony uzdrowiskowej realizują także zadania związane z zachowaniem funkcji leczniczych uzdrowiska. Na tej podstawie otrzymują wsparcie z budżetu państwa. W tym roku dotacja ta dla naszego województwa wyniesie łącznie 7 661 000,70 złotych i jest przeznaczona dla 8 gmin.

Największe wsparcie otrzyma gmina Krynica-Zdrój. Ponad 4 mln złotych pozwolą m.in. na wykonanie remontu 4 dróg wewnętrznych, inwestycji związanych z oświetleniem czy utrzymanie infrastruktury technicznej i sportowo-rekreacyjnej na cele uzdrowiskowe.

2020-08-07
Rozszerzenie badań przesiewowych na Nowosądecczyźnie

W dalszym ciągu w Małopolsce najtrudniejsza sytuacja epidemiczna jest w regionie nowosądeckim. Badania laboratoryjne potwierdziły na Nowosądecczyźnie od początku epidemii łącznie 1023 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W tej grupie jest aktualnie 817 aktywnych przypadków.

Badania przesiewowe dla osób w kwarantannie 

Jak już informowaliśmy, wobec takiej sytuacji wojewoda małopolski Piotr Ćwik zdecydował o uruchomieniu badań przesiewowych dla mieszkańców regionu nowosądeckiego (http://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=12407). Te badania są realizowane w punkcie przy ulicy Wiśniowieckiego 127 w Nowym Sączu.  

Pomysł przebadania pracowników nowosądeckich zakładów

Wstępnie zakładaliśmy ukierunkowanie badań przesiewowych głównie na pracowników większych zakładów w regionie. Ze względu na zróżnicowaną sytuację w poszczególnych zakładach, w tym na już przeprowadzone na własną rękę przez owe zakłady wymazy, zdecydowaliśmy o realizowaniu w pierwszym etapie rozszerzonego zakresu badań przesiewowych. Objęte są nimi osoby w kwarantannie, a zatem nie tylko pracownicy, ale też np. ich rodziny, osoby z kontaktu z nimi czy inne wskazane przez inspekcję sanitarną.

Ruszyły badania przesiewowe pracowników

W toku uzgodnień i konsultacji z Ministerstwem Zdrowia oraz w oparciu o rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego podjęta została decyzja o uruchomieniu punktów wymazowych przy wybranych nowosądeckich zakładach, w których w ostatnim czasie pojawiały się przypadki zakażeń.

2020-08-05
Ruszył punkt wymazowy w Nowym Sączu

Zgodnie z zapowiedzią, od dzisiaj działa w Nowym Sączu (na parkingu przy budynku MUW, ul. Wiśniowieckiego 127) punkt wymazowy, w którym wykonywane są badania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oferta skorzystania z badań przesiewowych skierowana jest do osób znajdujących się w kwarantannie, wskazanych przez Inspekcję Sanitarną. Więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj: http://muw.pl/PressArticlePage.aspx?id=12407

Wymazy pobierają żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 6 Brygady Powietrznodesantowej.  

Do punktu wymazowego podjeżdża się własnym samochodem, którego nie należy opuszczać na żadnym z etapów. Najpierw trzeba wypełnić ankietę i skierować się do kolejnego punktu, gdzie zostanie pobrany wymaz. Żołnierze pobierają wymazy 8 godzin dziennie z przerwami, według wstępnego harmonogramu: 8.00-11.00, 12.00-15.00, 16.00-18.00.


wstecz    do góry     drukuj