2020-02-28
Koronawirus. Jesteśmy gotowi

Aktualnie w Małopolsce nie ma przypadku potwierdzenia zakażenia koronawirusem. Wszystkie służby są jednak w pełnej gotowości, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

1. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik wydał dziś decyzję administracyjną nakładającą na małopolskie podmioty wykonujące działalność leczniczą (szpitale z oddziałami zakaźnymi – lista w załączniku „Lista oddziałów zakaźnych”: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie) obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości na wypadek konieczności przyjęcia zwiększonej liczby osób znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowotnego związanego z zarażeniem koronawirusem. Decyzja ta ma rygor natychmiastowej wykonalności. 

2. Aktualnie w Małopolsce 8 osób jest hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 38 osób. Nie ma osób objętych kwarantanną lub izolacją.

3. Aktualnie podejmowane działania obejmują takie aspekty jak:

- współpracę między zaangażowanymi służbami i podmiotami, ze szczególnym akcentem na wymianę informacji,

- prowadzenie działań ochronnych służących zminimalizowaniu ryzyka poprzez:

a) aktywny monitoring sytuacji,

b) zachowywanie szczególnej ostrożności (np. stosowanie środków zabezpieczających, przeprowadzanie dezynfekcji),

c) bieżące działania mieszczące się w ramach nadzoru epidemiologicznego (indywidualnego i ogólnego),

d) szeroko zakrojoną akcję informacyjną (https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie; aktualnie realizowaną za pośrednictwem m.in. infolinii NFZ - https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/telefoniczna-informacja-pacjenta-tu-uzyskasz-informacje-o-postepowaniu-w-sytuacji-podejrzenia-zakazenia-koronawirusem,7597.html, SMS-ów dla osób wracających z zagranicy – https://rcb.gov.pl/alert-rcb-ostrzezenie-o-koronawirusie/, akcji informacyjnej na lotniskach).

2020-02-28
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca 2020 r.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik, Oddział IPN w Krakowie oraz Towarzystwo Parku im. dr. Jordana zapraszają na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości rozpoczną się 1 marca 2020 r., o godz. 10.00 mszą świętą w katedrze na Wawelu.

Po uroczystym nabożeństwie pochód patriotyczny przejdzie ulicami Krakowa (m.in. Grodzką, Rynek Główny, Piłsudskiego) do parku Jordana, gdzie w Galerii Wielkich Polaków XX wieku odbędzie się ostatnia część uroczystości (początek około godziny 12.00).


2020-02-27
Telefoniczna Informacja Pacjenta - tu uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Pod numerem bezpłatnej i całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. 

2020-02-26
O współpracy pomiędzy Polską i Austrią

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik gościł konsula generalnego Austrii. Niespełna miesiąc temu, po dziewięcioletniej przerwie, otwarta została odnowiona siedziba Konsulatu Generalnego Austrii w Krakowie. Właśnie wtedy urząd konsula objął Philipp Charwath. Dzisiejsze spotkanie było okazją do bliższego, osobistego poznania, a także omówienia propozycji rozszerzenia współpracy pomiędzy naszymi krajami.

Wśród omówionych możliwych obszarów współdziałania znalazły się m.in.: polityka historyczna, nauka – w tym wymiana pomiędzy uczniami z Polski i Austrii, stosunki gospodarcze oraz sport. 


2020-02-26
Dlaczego pomieszano dwie różne inwestycje?

Niedawno w „Dzienniku Polskim” oraz "Gazecie Krakowskiej" ukazał się artykuł dotyczący inwestycji drogowych w Wieliczce (https://dziennikpolski24.pl/wieliczka-wojewoda-wstrzymal-przebudowe-skrzyzowania-mieszkancy-szykuja-sie-do-blokady-drogi/ar/c1-14789256 oraz https://gazetakrakowska.pl/wieliczka-wojewoda-wstrzymal-przebudowe-skrzyzowania-mieszkancy-szykuja-sie-do-blokady-drogi/ar/c1-14789256). Zawiera on nieścisłości, które mogą wprowadzać czytelników w błąd. Dlatego przedstawiamy fakty i pełny obraz sytuacji.

Dwie różne, niezależne inwestycje

W rejonie ulicy Reformackiej w Wieliczce realizowane są dwie inwestycje:

1. Przebudowa drogi krajowej nr 94 – skrzyżowania z ulicą Reformacką.

2. Rozbudowa drogi gminnej nr 560810K – ul. Reformackiej.

To dwie różne, niezależne od siebie inwestycje, czego potwierdzeniem jest choćby to, że dotyczą ich dwie różne, niezależne od siebie procedury:

2020-02-25
Babcia wie lepiej… Dziadek zawsze pomoże…

Mają swoje doświadczenia, wiedzę i to, co najcenniejsze: czas. Seniorzy coraz częściej aktywnie włączają się w życie społeczne. Przede wszystkim jako opoka i praktyczne wsparcie dla najmłodszego pokolenia w rodzinie. To Babcia i Dziadek są często największym autorytetem dla wnuków. Uczą lepić pierogi i pomagają, kiedy do szkoły trzeba przygotować karmnik dla ptaków. Ale także służą swoją wiedzą, dzieląc się wspomnieniami i radząc najlepiej jak potrafią, czyli prosto z serca.

Wszystko to jest możliwe dzięki solidarności międzypokoleniowej. Stanowi ona fundament programów i działań rządu skierowanych do osób starszych. Aby przypomnieć o jej znaczeniu, w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie zorganizowaliśmy Międzypokoleniowy Dzień Aktywności, w którym uczestniczyli m.in. Alina Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Piotr Ćwik, wojewoda małopolski. W programie tego wydarzenia znalazły się m.in.: prezentacja rękodzieła seniorów, występy grup seniorów oraz dzieci przedszkolnych, stoiska Centrum Powiadamia Ratunkowego w Krakowie, Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

2020-02-24
Nowa droga w Kłaju

Mieszkańcy Kłaja mogą cieszyć się nową drogą gminną. Inwestycję zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. W jej uroczystym otwarciu uczestniczyli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy.

– Nowa droga gminna w Kłaju to kolejna już inwestycja, która została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych. Dzisiejsza uroczystość jest doskonałym przykładem na to, z jaką skutecznością rząd walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Bezpieczne drogi, z których mogą korzystać mieszkańcy dojeżdżający do szkoły, tak jak tutaj w Kłaju, to nasz priorytet  – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

wstecz    do góry     drukuj