2019-11-15
Wielkie przenosiny rozpoczęte

To przełomowy moment. Już w najbliższy poniedziałek rozpoczyna się pierwszy etap przeprowadzki do Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Potrwa trzy dni. W pierwszej kolejności pracę rozpocznie tam dziewięć oddziałów i związane z nimi poradnie. Pozostałe przez cały czas funkcjonują bez zmian w dotychczasowej lokalizacji.

– Tak naprawdę poniedziałkowa przeprowadzka dla pracowników szpitala rozpocznie się już poprzedniego dnia, czyli w niedzielę. Wtedy po raz ostatni zweryfikujemy wszystkie oddziały, które  w pierwszej fazie mają przyjąć Pacjentów. Następnego dnia – już o godzinie 6 rano – rozpocznie dyżur Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. To zabezpieczenie, bez którego szpital nie może istnieć i bez którego nie moglibyśmy podejmować się przenosin pacjentów – tłumaczy dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

2019-11-14
Mosty dla Regionów – kolejna inwestycja z rządowym dofinansowaniem

W miejscowości Jeziorzany w powiecie krakowskim ma szansę powstać nowy most na Wiśle. Pozytywną opinię w sprawie przygotowania dokumentacji przedprojektowej i projektowej przekazał władzom samorządowym minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji, która odbyła się 14 listopada.

Planowana inwestycja ma połączyć dwie gminy – Skawinę i Liszki. Szacowany koszt budowy mostu to 60 milionów złotych, natomiast całkowity koszt przygotowania dokumentacji wyniesie 700 tysięcy złotych, z czego 560 tysięcy złotych to dofinansowanie z przygotowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju programu Mosty dla Regionów.

2019-11-14
Seniorzy w Muzeum Narodowym – kolejny sezon

Druga edycja projektu „Senior w Muzeum Narodowym” realizowanego przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie wkrótce się zakończy. Projekt polega na organizowaniu bezpłatnych wizyt małopolskich seniorów (uczestników Domów i Klubów „Senior+”) w oddziałach Muzeum.

W sezonie jesienno-zimowym, tj. w okresie od września do grudnia 2019 r., dostępnych było 30 terminów zwiedzania. Łączna liczba uczestników, którzy skorzystali z tej możliwości, to niemal 370 osób.

2019-11-12
Wspieramy autobusowe połączenia lokalne

Wojewoda Piotr Ćwik zachęca małopolskie samorządy do składania wniosków w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Na stronie https://bip.malopolska.pl/muw,a,1684510,ogloszenie-o-naborze-wnioskow-o-objecie-w-2020-roku-doplata-w-ramach-dofinansowania-realizacji-zadan.html ogłoszony został nabór wniosków na dofinansowanie w 2020 r. dopłat do deficytu przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Wnioski należy składać w terminie do 29.11.2019 r. Kwota przeznaczona dla województwa małopolskiego w przyszłym roku wynosi 42 129 687,24 zł.


2019-11-11
Niepodległa, która łączy

Mieszkańcy Małopolski radośnie świętowali 101. rocznicę odrodzenia Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów. Na oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie zaprosił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak co roku, miały one uroczysty charakter i przebieg uświęcony krakowską tradycją.

– Można by rzec, że znowu jesteśmy na naszym Szlaku Pamięci. Przypominamy wydarzenia, które przyniosły nam niepodległość. Wspominamy też osoby, które do tego się przyczyniły, a także miejsca, które odwołują się do roku 1918. W Małopolsce takich miejsc jest bardzo wiele. Spoczywa na nas obowiązek pamięci i świadectwa. Jesteśmy tu też po to, aby poczuć wspólnotę. Chcemy sobie przypomnieć o tym, co nas łączy. A łączą nas symbole, które były pielęgnowane przez wieki. Ich opiekunom zawdzięczamy to, że jesteśmy wolnym narodem. Spotykamy się na naszym Szlaku Pamięci o Roku 1918, mając świadomość, że przed nami zadanie wspólnego budowania przyszłości naszej Ojczyzny. Zadajmy sobie pytanie, co każdy z nas może dla niej zrobić – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

2019-11-08
Rozbudowa infrastruktury w Woli Filipowskiej

Bezkolizyjne skrzyżowanie w Woli Filipowskiej oficjalnie otwarte i oddane do użytku! Składają się na nie: nowy wiadukt, jezdnia o długości 1,3 km, chodniki oraz przystanki autobusowe. W uroczystym wydarzeniu udział wzięli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Piotr Ćwik, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, starosta krakowski Wojciech Pałka oraz prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Dzięki tej inwestycji poprawi się bezpieczeństwo i komfort podróżnych: zarówno tych poruszających się samochodami, korzystających z transportu publicznego, pasażerów pociągów osobowych, jak i pieszych.

2019-11-08
Sprawniejsza diagnostyka pacjentów szpitala w Limanowej

Dzięki przyznanym przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego środkom Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej będzie mógł kupić nowoczesny tomograf. Uroczystego przekazania promesy, która opiewa na kwotę 1 000 000 złotych, dokonał dzisiaj wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Osiągnięcia techniki i nauki pozwalają coraz szerzej zaglądać w głąb ludzkiego ciała w sposób bezbolesny i nieinwazyjny, otrzymując całościowy obraz stanu zdrowia pacjenta. Dlatego cieszę się, że dzisiaj mam okazję przekazać promesę, która umożliwi zakup takiego właśnie urządzenia. Niech ten nowy tomograf służy jak najdłużej i jak najlepiej wspiera lekarzy w trosce o zdrowie pacjentów Szpitala w Limanowej – mówił wojewoda Piotr Ćwik, dziękując wszystkim zaangażowanym w pozyskanie dofinansowania, w tym Józefowi Leśniakowi – posłowi VIII kadencji.

wstecz    do góry     drukuj