24 godziny na dobę i w Święta
2023-12-22

W ubiegłym roku w dniach 24-25 grudnia dyspozytornie medyczne w Krakowie i Tarnowie przyjęły łącznie ponad 1,5 tys. zgłoszeń. To o ok. 10-12% więcej niż w inne dni, szczególnie jeśli chodzi o problemy kardiologiczne, duszności czy bóle brzucha. Z kolei Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie w Wigilię 2022 roku obsłużyło prawie 4,5 tys. zgłoszeń na numer 112, zaś w Boże Narodzenie – ponad 4,1 tys. Spodziewamy się, że w tym roku będzie podobnie. Na służbie przez całe Święta będą też dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tym bardziej, że według ostrzeżeń wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej sytuacja pogodowa może być dynamiczna.

Na służbie
Dziękuję za służbę 24 godziny na dobę, także w Święta. Zdrowie i bezpieczeństwo Małopolan to priorytet. System Państwowego Ratownictwa Medycznego i struktury zarządzania kryzysowego oraz wszystkie służby i straże zawsze są w gotowości i czuwają niezależnie od pory dnia i roku. Dziękuję za Państwa odpowiedzialność i poświęcenie – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który spotkał się dziś z pracownikami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Pogoda
Aktualnie dla Małopolski obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia o silnym wietrze (z terminem obowiązywania do godz. 21.00 22 grudnia 2023 roku). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu.

Do godzin porannych obowiązywały także ostrzeżenia meteorologiczne o oblodzeniu oraz zamieciach i zawiejach śnieżnych.
W prognozach ostrzeżeń silny wiatr przewiduje się przez cały okres świąteczny.

Prognoza pogody od godz. 7.30 22 grudnia 2023 roku do godz. 7.30 23 grudnia 2023 roku

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, możliwe burze. Przyrost pokrywy śnieżnej w górach miejscami o 8 cm. W czasie opadów śniegu lokalne ograniczenie widzialności do 500 m. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich od -2°C do 1°C, wysoko w Beskidach od -6°C do -3°C, na szczytach Tatr ok. -10°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, przed południem w porywach do 65 km/h, później do 75 km/h; zachodni, może powodować zawieje śnieżne. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, od 50 km/h do 65 km/h, w porywach do 100 km/h a po południu do 120 km/h; zachodni i północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C, w rejonach podgórskich od -6°C do -3°C, wysoko w Beskidach od -10°C do -7°C, na szczytach Tatr około -13°C. Wiatr dość silny, początkowo w porywach do 75 km/h, później do 60 km/h, zachodni. Wysoko w górach wiatr bardzo silny, od 60 km/h do 70 km/h, w porywach do 110 km/h, przejściowo do 130 km/h; północno-zachodni, powodujący zamiecie śnieżne.

Więcej:
https://www.imgw.pl/wydarzenia/prognoza-pogody-na-okres-przedswiateczny-zagrozenia-meteorologiczne
https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html#osmet=false&oshyd=false&pronieb=true&roadwarn=false&pnzh=false&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,7
https://www.imgw.pl/wydarzenia/prognoza-meteorologiczna-i-szczegolowa-prognoza-hydrologiczna-na-kolejne-7-dni-22-28-12

Poranne meldunki
Według danych z porannego meldunku nie odnotowano niepokojących zdarzeń. Szacunkowa liczba odbiorców pozbawionych energii elektrycznej wynosiła w Małopolsce niespełna 450. Na terenie województwa wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Nawierzchnie dróg są czarne mokre, czarne śliskie, występuje błoto pośniegowe. Na drogach pracowały 42 jednostki sprzętowe Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie i 33 Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Komunikat turystyczny
W Tatrach i na Babiej Górze obowiązuje drugi – umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Jak podaje dziś Tatrzański Park Narodowy, w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. W wyższych partiach Tatr wieje silny wiatr (w porywach powyżej 20m/s), który wraz z ujemną temperaturą sprawia, że odczuwalna jest dużo niższa. Dodatkowo silny wiatr powoduje zamiecie i zawieje śnieżne, które ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy, a miejscami na szlakach występują oblodzenia. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (m.in. raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk szlaki są bardzo mocno oblodzone i jest ślisko. Należy szczególnie uważać, bo warstwa świeżego śniegu przykryła silnie zalodzone miejsca. W tym przypadku raczki i kijki mogą okazać się niezbędne.

Lód na tatrzańskich stawach jest cienki i z łatwością może się załamać. Nie wolno wchodzić na tafle jezior.
Więcej: https://tpn.pl/zwiedzaj


20231222_CZK 20231222_CZK 20231222_CZK 20231222_CZK 20231222 20231222
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj