Primum non nocere. Podziękowania dla Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Krakowie
2024-06-28

Od 1 lipca kończą swoją działalność wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Pozasądową ścieżkę uzyskania rekompensat dla osób, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uległy zakażeniu szpitalnemu, zapewniał będzie Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych.

II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek podziękował dzisiaj członkom II kadencji Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Krakowie.

Działający przy Wojewodzie Małopolskim zespół ekspertów w dziedzinie nauk medycznych i prawnych wspierali pracownicy Oddziału Zdarzeń Medycznych i Programu Pomocy Prawnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Komisja rozstrzygała o tym, czy zaistniało zdarzenie medyczne czy też nie. Zadanie to wymagało ogromnego profesjonalizmu i wiedzy. Serdecznie dziękuję Państwu za podejmowany trud i wrażliwość, którą się kierowaliście – mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Członkowie II kadencji Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Krakowie swoją funkcję pełnili od 1 stycznia 2018 r. W okresie od 1 stycznia 2012 r. do I kwartału 2024 r. do Komisji wpłynęło ogółem 805 wniosków o ustalenie zdarzenia medycznego. W latach 2012-2024 odbyło się łącznie 2960 posiedzeń.


Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych


W miejsce zlikwidowanych Wojewódzkich Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych został utworzony nowy model pozasądowego rozpatrywania roszczeń pacjentów, oparty na Funduszu Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych działającym przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Wynika to z ustawy z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw.

Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Fundusz obejmuje zdarzenia medyczne, które miały miejsce począwszy od tego właśnie dnia. Wniosek może być także złożony, jeśli zdarzenie miało wprawdzie miejsce wcześniej, ale wnioskodawca dowiedział się o nim już po wejściu ustawy w życie.

Uzyskanie świadczenia nie wymaga udowodnienia winy podmiotu leczniczego. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia medycznego, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.

Maksymalna kwota świadczenia dla pacjenta wynosi 200 000 złotych. W przypadku śmierci pacjenta, świadczenie wynosi do 100 000 zł dla każdej z uprawnionych osób. Z wnioskiem o przyznanie świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek (niepozostający w separacji) lub partner (konkubent). Wysokość świadczenia jest ustalana na podstawie szczegółowych wytycznych określanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.


Więcej na ten temat: https://www.gov.pl/web/rpp/fundusz-kompensacyjny-zdarzen-medycznych




20240628_komisja_zdrowia20240628_komisja_zdrowia20240628_komisja_zdrowia20240628_komisja_zdrowiaFundusz_Kompensacyjny
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj