15 PRZYPADKÓW WŚCIEKLIZNY W MAŁOPOLSCE
2011-01-28
W Małopolsce od początku tego roku odnotowano 15 przypadków wścieklizny u zwierząt. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku - po kilku latach nieobecności - pojawiły się w Małopolsce przypadki zachorowania zwierząt na wściekliznę. W sumie w 2010 roku stwierdzono ich ponad 100.

Ostatnie potwierdzone przypadki wścieklizny wystąpiły w powiecie nowosądeckim w gminie Kamionka Wielka w miejscowości Jamnica (lis), w miejscowości Mystków (pies) i w gminie Chełmiec w miejscowości Paszyn (lis), a także w powiecie gorlickim w gminie Bobowa w miejscowości Sędziszowa (kuna) i w gminie Łużna w miejscowości Łużna (lis). W związku z tym Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, przypomina mieszkańcom, aby trzymali zwierzęta pod kontrolą oraz przestrzegali zaleceń lekarza weterynarii i inspektora sanitarnego.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej groźnej - zarówno dla ludzi jak i zwierząt – chorobie, apeluje, by mieszkańcy terenów zagrożonych wścieklizną, trzymali zwierzęta pod kontrolą i nie wprowadzali ich do lasów. Należy także przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii i inspektora sanitarnego. Wojewoda przypomina, aby nie zbliżać się do dzikich zwierząt, które zachowują się nietypowo np. nie uciekają. Jeżeli miało się kontakt z pogryzionym, nieznanym lub dzikim zwierzęciem należy zgłosić się do lekarza. Wojewoda przypomina także właścicielom zwierząt, że szczepienia dla psów są obowiązkowe, a dla kotów zalecane.

Wojewoda małopolski na początku roku rozpoczął akcję informacyjną. Za pośrednictwem samorządów do mieszkańców i turystów odwiedzających Małopolskę rozesłana została ulotka zawierająca podstawowe zalecenia dla osób, przebywających na terenie zagrożonym wścieklizną. Ulotka została także opublikowana jako ogłoszenie prasowe. Prośba o zwrócenie uwagi na zagrożenie wścieklizną została rozesłana również do małopolskich szkół, by nauczyciele przed feriami poinformowali uczniów, jak należy zachowywać się, by nie narazić się na zarażenie wścieklizną.
las przyroda trawa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj