SPOTKANIE OSÓB ZAANGAŻOWANYCH PO STRONIE „SOLIDARNOŚCI” W PRZYGOTOWANIE WYBORÓW CZERWCOWYCH ‘89
2014-06-04
W środę 4 czerwca w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie działaczy, którzy uczestniczyli w przygotowaniach wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku. Sukces tych wyborów jest w dużej mierze owocem ich zaangażowania, pracy i odwagi.

Spotkanie rozpoczął prof. Zygmunt Kolenda – przewodniczący Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego, podkreślając, że to, co wydarzyło się 4 czerwca 1989 roku, było prawdziwym „cudem historii”. Ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju wcześniej nie miało miejsce nic podobnego. Ludzie, którzy reprezentowali różne środowiska i przecież nie we wszystkim się zgadzali, połączyli się, aby doprowadzić do upadku komunizmu.

Również wojewoda małopolski Jerzy Miller – przewodniczący Dzielnicowego Komitetu Obywatelskiego Krowodrza – zauważył, że nigdy wcześniej nie było w Polsce takiej atmosfery jak w 1989 roku. Niejednokrotnie okazywało się wówczas, że wspólny cel pozwalał przekraczać granice niemożliwości. Jak przypomniał wojewoda, działacze Komitetów Obywatelskich nie korzystali z udogodnień technicznych, które dziś są powszechnie dostępne, a dzięki którym przekazywanie informacji nie stanowi problemu.

Z kolei Andrzej Karocki - aktywny uczestnik tamtych wydarzeń i współorganizator spotkania – zwrócił uwagę na to, że o działalności Komitetów Obywatelskich można dziś myśleć jako o lekcji budowania polskiej demokracji. Lekcja ta dotyczyła zarówno wyborów parlamentarnych, jak i procesu tworzenia samorządu terytorialnego. Jak dodał Andrzej Karocki, powszechny wówczas w całej Polsce ruch komitetów obywatelskich „Solidarność”, niezależny od związku zawodowego i już prawie zapomniany, przez socjologów jest obecnie traktowany jako rdzeń polskiej transformacji ustrojowej.

Zdaniem Jerzego Millera ewenementem jest także to, że wokół jednej idei skupili się ludzie, którzy nie byli powiązani w żaden instytucjonalny sposób i wcześniej ze sobą nie współpracowali. Wojewoda przywołał również fakt, że w wybory czerwcowe zaangażowani byli wszyscy – nawet dzieci przygotowywały wówczas plakaty zachęcające do głosowania na „Solidarność”.

Jak zauważyli uczestnicy, w ciągu ostatnich 25 lat nie wszystko udało się nam osiągnąć i zapewne wiele jeszcze jest do zrobienia. Niewątpliwie możemy jednak dziś z przekonaniem powiedzieć, że wykorzystaliśmy szansę, którą były dla naszego kraju wybory czerwcowe.

Do tego zaś, że od 1989 roku możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, szczególnie przyczyniły się Komitety Obywatelskie – jak podkreślił wojewoda małopolski.

Więcej zdjęć
Spotkanie_Komitetów_Obywatelskich 1Spotkanie_KO 2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj