Konkretnie o rodzinie
2016-02-09
O wspieraniu rodzin mówi się wiele. Ten cel jest wspólny i nie podlega dyskusji. Same słowa jednak nie wystarczą. Rodziny czekają na konkrety – te oferuje im program Rodzina 500 plus. Wojewoda Józef Pilch mówił o nim w Tarnowie podczas spotkania z samorządowcami. Niebawem kolejne wizyty, w innych małopolskich miastach i miasteczkach.

Podstawowe założenie programu jest takie, że rodziny dostaną realne, namacalne narzędzie, które umożliwi im inwestowanie w rozwój dzieci. „Trzeba przestać myśleć o rodzinie w kategoriach kosztów. Rodzina 500 plus to inwestycja w demografię. Nasza wspólna inwestycja” – powtarza Józef Pilch.

Wojewoda nie ukrywa, że liczy na wsparcie, otwartość i zaangażowanie samorządów. Za dysponowanie pieniędzmi z jego budżetu będą przecież odpowiedzialni prezydenci, wójtowie i burmistrzowie.

Małopolski Urząd Wojewódzki służy wszelką pomocą. Na naszej stronie internetowej można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami. Uruchomiliśmy też infolinię: pod kilkoma numerami telefonu dyżurują eksperci, którzy postarają się udzielić wszelkich odpowiedzi. Niebawem – 24 lutego – zorganizujemy szkolenie dla samorządów. Zrobimy też wszystko, co w naszej mocy, aby uprościć procedury. Nasi urzędnicy odwiedzą szkoły, aby tam rodzice mieli szansę wypełnienia formularza czy zadania pytań.

„Program Rodzina 500 plus rusza już 1 kwietnia i na pewno będzie dla nasz wszystkich niemałym wyzwaniem, ale jestem przekonany, że damy radę!” – powiedział wojewoda.

Józef Pilch przedstawił też garść konkretów. I tak:
- próg dochodowy wynosi 800 zł na członka rodziny lub 1200 w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym;
- nie obowiązuje on w przypadku drugiego dziecka;
- jeżeli próg dochodowy nie zostanie przekroczony, to rodzina może liczyć na wsparcie dla pierwszego dziecka;
- 500 zł nie wlicza się do dochodu ani przy świadczeniach rodzinnych, ani przy pomocy społecznej;
- ta kwota nie podlega też egzekucji komorniczej;
- program będzie realizowany w formie finansowej, rzeczowej lub usług (może to być np. przekazanie talonu na zakupy lub wykupienie usługi edukacyjnej z myślą o dziecku).

Najbardziej wyrazisty konkret to chyba kwota, o której mówimy. Dla całej Polski rząd przewidział 17 mld. Małopolska dostanie zaś 1 366 603 000!
Tarnow 1Tarnow 2Tarnow 3Tarnow 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj